Barselona Gezisi

Evliliğin en güzel aşamalarından biri kesinlikle balayı! Emin olun, en çok aklınızda balayı hatıraları kalıyor. Biz de düğünümüzden 6 ay önce balayımızı planlamaya başladık. Bu süreçte Şeyseller, ABD, Avrupa, Tayland ve hatta Japonya’ya kadar birçok alternatifi değerlendirdik. Fark ettik ki özellikle gidilecek rota ve tatil seçenekleri hakkında farklı tercihler varsa planlama süreci daha uzayacak…

En nihayetinde önümüze dünya haritasını alıp nasıl bir balayı geçirmek istediğimizi hayal etmeye başladık. Sadece dinlenmek ve deniz tatili yaparak balayını bitirmek istemiyorduk. İsteğimiz tam olarak, farklı şehirlere uğrayarak birçok yeni yer keşfedebileceğimiz, fotoğraflayabileceğimiz ve aynı zamanda denize girecek vaktimizin de olduğu bir plan yapmaktı. Bunların sonucunda, Avrupa kıtasında 1 hafta düğün iznimizi (beyaz yaka çalışan alarmı) ve takip eden haftadaki kurban bayramı tatilini birleştirerek 2 haftalık bir balayı planladık.

Balayı rotamızı da Barselona, Paris, Brüksel, Brugge ve Amsterdam olarak 4-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirdik. Interrail vari rotamızı da Barselona 4 gece, Paris 4 gece, Brüksel 1 gece, Brugge 2 gece, Amsterdam 3 gece olarak belirledik.

İlk durağımız olan ve bizde keyifli anılar bırakan Barselona’yı anlatarak sizlerin de yurtdışı seyahatiniz sırasında yararlanabileceğiniz bir rehber oluşturmak veya balayı alternatiflerinizden biri haline getirmek isteriz.

DSCF2524

Vize

Öncelikle bizim gibi çok ülkeli planlar yaptığınızda en çok hangi ülkede vakit geçirecekseniz o ülkenin Schengen vizesine başvuru yapmanız gerekiyor. Biz programımızda İspanya’ya ve Fransa’ya daha uzun vakit ayırmıştık. Giriş ülkesi İspanya olduğu için İspanya Konsolosluğu üzerinden başvurumuzu yaptık. 15 Temmuz sabahı yaptığımız vize başvurusu iki hafta içerisinde balayı gün sayımız kadar yani 15 günlük vize için taçlandırıldı. (Keşke bire-bir vize vermeselerdi.)

Barselona’ya Ulaşım

Gidiş-dönüşümüzü Pegasus ile sağladık. En uygun fiyatı almak için Mart ayında biletlerimizi aldık. Barselona gidiş Amsterdam dönüş 2 kişi için toplamda 1,306 TL ödedik.

Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

4 Eylül sabahı Sabiha Gökçen’deki yoğunluğu aşarak uçağımıza bindikten sonra öğlene doğru El Prat Havalimanı’na iniş sağladık. Havalimanın’da T1 ve T2 isminde iki ayrı terminal bulunuyor. Daha düşük ücretli (low-cost) havayolları T2’ye iniyor. Biz de T2’ye indik. Havalimanı bizim havalimanlarımız ile karşılaştırıldığında gözümüze sakin gözüktü. İner inmez kısa bir pasaport kontrol kuyruğuna girdikten sonra sorunsuz bir şekilde çıkışa yöneldik.

Havalimanından şehir merkezine taksi ve otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Raylı sistem mevcut değil. Taksi şoförleri çıkar çıkmaz başınıza üşüşmüyor. Biz otobüs ile ulaşımı tercih ettik. Eğer siz de otobüs kullanmayı düşünüyorsanız terminalden çıkınca kapının sağında sıraya girmiş insanlar göreceksiniz. Havalimanı’ndan şehre T2 terminalinden A2 (her 10 dakikada 1 sefer aralığı var), T1 terminalinden A1 no.’lu otobüsü kullanabilirsiniz.

DSCF2520-2

Ücret 2016 yılında kişi başı 5,90 Euro’ydu ve ücretler binerken şoföre ödeniyordu. Bir değişiklik olmadıysa, bilet makinesi aramanıza gerek yok. Biz aradık siz aramayın diye belirtelim 🙂 Yalnız dikkat 20 Euro üzeri banknotları ödemede kabul etmiyorlar.

Otobüslerde bavulunuzu koyacağınız ayrı metal bölmeler bulunuyor. Yaklaşık 40 dakika süren bir yolculuktan sonra (4 durak) şehir merkezinde büyük ve ihtişamlı süs havuzu ile Plaça Catalunya’ya (Katalonya Meydanı) varıyorsunuz. Havalimanı’na giderken de bu meydandan kalkan aynı otobüslere binebiliyorsunuz.

Barselona’da Ulaşım

Burada söylenecek çok şey yok. Tüm yerler birbirine çok yakın. Yürüyerek istediğiniz yere gidebilirsiniz ama metro kullanacaksanız gelişmiş bir metro ağı bulunmakta. Biz bilet makinesinden yaklaşık 10 Euro’ya T10 (10 Kullanımlık) kart alarak 2 kişi 5’er kez metroda kullandık.

DSCF2561

Konaklama

Çoğunuzun tercih edeceği gibi bizler de Booking.com üzerinden otellerimizi ayalarladık. Seçim yaparken hem booking.com yorumlarını ve hem de tripadvisor üzerindeki yorumları göz önüne aldık. Merkezde, rahat ve hijyen açısından hiç olumsuz yorum olmayan Catalonia Square 4* Sup’da karar kıldık. Kahvaltı dahil teraslı bir odada 1.112 Euro’ya 4 gece konakladık. 2017 yılı için aynı tarihlerde bizim kaldığımız teraslı superior odanın fiyatının 1,460 Euro olduğunu belirtmek isteriz. Otelin merkeze yakınlığı dışında en iyi tarafı gün boyu atıştırma büfesi bulunmasıydı. Öğlen yemeklerini dışarıda ekstra para harcamadan sandaviçler ve tatlı alternatifleri ile atlatabilirsiniz.

Barselona için püf noktalar

  • Şehir için en az 3 gününüzü ayırın.
  • Müze biletlerinizi online olarak alın ve sıra beklemeyin.
  • İnternet paketiniz yoksa offline bir GPS programı indirin.
  • Cava ve sangriayı anavatanlarında denemeyi unutmayın.
  • 2 euroluk tapas barlarında yemek yemeyi unutmayın. Belki birşeyler burda size ilham verir.
  • Öncelikle suyun fiyatı her 100 metrede değişiyor desek yanlış olmaz. Su ihtiyaçlarınızı turistik bölgelere girmeden temin ederseniz daha avantajlı oluyor. Yoksa bizim gibi Park Güell civarında 500 ml pet suya 3 euro vermek durumunda kalabiliyorsunuz. (Bu unutulmaz ödememizi fotoğraflayıp ölümsüzleştirdik bile.) Ortalama 0.80 cente 1.5 lt su şişesi alabiliyorduk. Daha kurumsal gözüken büyük marketlerde soğuk su bulunmadığı da olabiliyordu. Seçimlerimizden ötürü, suyun tadında bildiğimiz markalara göre bir değişiklik fark etmedik.DSCF2956

Genel İzlenimlerimiz

Otele yerleştikten sonra hemen etrafı keşfe çıktık. Geniş bulvarları, sakin trafiği ve heybetli binaları ile Barselona’daki ilk izlenimimiz çok olumluydu. Plajları ve şehir yaşantısı ile bizi kendine hayran bıraktı. Yurt dışına yerleşme planımız olsa kesinlikle ilk sıralarda değerlendireceğimiz plajıyla, mutfağıyla, ulaşımıyla, şehrin planlaması ve kültürüyle en sevdiğimiz şehir oldu diyebiliriz.

Gezilecek Yerler

Casa Battlo

Antoni Gaudi’nin eserlerinden biri olan Casa Batlló’yu (Kasa Batyo) dışardan gördük ve fotoğrafladık. Ziyaret hakkımızı diğer günlere bıraktık. Ama içini geri kalan günlerde hiç gezmedik. Giriş kişi başı 23 Euro’ydu.

 

Casa Mila

Antoni Gaudi’nin bir diğer eseri olan Casa Mila’yı (La Pedrera olarak da anılıyor.) son günümüzde ziyaret ettik. Bu eserin içinde yaşayanlar var ve ziyaret edebildiğiniz katlarda eşyalar sergilenmektedir. La Pedrera  taş ocağı anlamına gelmektedir. Gündüz yapılan ziyaretlerde kişi başı giriş 22 Euro’dur. Hediyelik kısmından Barselona’daki birçok eseri içeren bir puzzle da aldık.

Sagrada Familia

Antoni Gaudi’nin bitmeyen bir eseri olan katolik klisesi Sagrada Familia’ya uğradık. Ziyaret etmeden dışardan bu ihtişamlı yapıyı fotoğrafladık. Kuleye çıkmak isteyenler için kişi başı 29 Euro, çıkmayacaksanız 22 Euro bilet fiyatı bulunuyor.

DSCF2615

Camp Nou Stadyumu

Camp Nou göreceli olarak bize uzaktı, zaten oraya da ikimizde futbol ile çok ilgilenmediğimiz için gitmedik. Kişi başı 25 Euro’ya ziyaret edilebiliyor.

Barcelonata Plajı

Barcelonata plajında yüzüp rahatlayabilirsiniz. Deniz cam gibi olmasa da çok güzel ve sıcaklığı ideal. Plajda şezlong ve şemsiyelerde var ama ücretli. Yanlış hatırlamıyorsak 2 şezlong 1 şemsiye için 10-15 euro civarı bir ücret istiyorlardı. Şehrin merkezinden yarım saat yürüme mesafesinde yer alıyor. Barselona’da kaldığımız 4 günün 2’sinde denize gitmeyi tercih ettik.

Montjuic Castle

Montjuic Castle eski bir askeri kale olarak ihtişamlı yapısı ile Barselona limanı, havalimanı ve şehir merkezi arasında yer alıyor. Buraya teleferik ile çıkabiliyorsunuz. Biz teleferik ile çıkıp, yürüyerek aşağıya indik. Tek kişi yukarı çıkış 8 euro civarıydı. Gidiş-dönüş alırsanız daha hesaplı oluyor.

 

Park Guell

Park Guell bahçelerden oluşan ve Barselona’ya tepeden bakan bir park olarak gözümüze çarpıyor. Parkın içerisinde yer alan ve Monumental Zone olarak adlandırılan bölgeye giriş ücretli olup internetten bilet alınabiliyor. Biz şahsen girmeniz taraftarıyız. Özellikle fotoğraf açısından güzel imkanlar sunuyor. Giriş bileti 1 kişi için 7 euro tutuyor.

Gothic Quarter

La Rambla caddesinin doğu tarafına bakan kısmında yer alan Gothic Quarter’ın sokaklarında kendinizi geçmişe yolculuk yapmış gibi hissedebilirsiniz. Yarım gününüzü burayı gezmek için ayırabilirsiniz. Bizce aurası ayrı güzel olduğu akşam saatlerinde güneş battıktan sonra gezmeniz daha çok keyif almanızı sağlayacaktır. Ayrıca, Pont Del Bisbe gibi güzel bir gotik köprüsünü burada bulacaksınız.

La Rambla (Las Ramblas)

Barselona’da turistik cazibenin ve alışverişin merkezi 1.5 km uzunluğunda bir caddedir. Bir ucu Plaça de Catalunya’dadır. La Boqueria gibi çok ünlü halk pazarı diyebileceğimiz bir alan burada yer almaktadır. La Boqueria’da kesilmiş dilimlenmiş taze meyve paketlerini alıp gezerken yemenizi şiddetle öneririz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s