Schengen Vizesine Başvuru Süreci

schengen_turkish.jpg

Turistik amaçla Avrupa kıtasına gitmeyi kafanıza koyduysanız en büyük hayallerinizden birisinin serbest dolaşım hakkına sahip olmak olduğunu tahmin edebilirim. Neden olmasın ki her başvuru sürecinde harcanan onca para ve gayreti dikkate aldığınızda.

2016 yılından itibaren hükümetimiz vatandaşlarına bu hakkın tanınması için mülteci kozunu da kullanarak Avrupa Birliği’ne baskı yapıyor. Ama gerçekçi olmak lazım ki Avrupa Birliği’nin yakın zamanda bize serbest dolaşım hakkını tanıması hiç gerçekçi gelmiyor.

schengen_map1Bu nedenle ne yazık ki bordo pasaportu olan her normal T.C. vatandaşının Schengen Bölgesi üye ülkeleri aracılığıyla vize başvurusu yapması gerekiyor. Turistik Schengen vizesi dikkat edilmesi gereken genel hususları şöyle sıralayabiliriz:

 • En fazla 3 ay önceden başvuru yapabilirsiniz. Yani 01.09.2017’de seyahatiniz başlayacaksa 01.06.2017’de en erken başvuru yapabilirsiniz.
 • En az 15 gün kala başvurunuzu yapmanızda fayda var. Almanya gibi ülkeler 15 gün içerisinde vizenizi sonuçlandırmayı taahhüt ettiğinden seyahat planınız sekteye uğrayabilir.
 • Seyahatiniz birden fazla ülkeyi kapsıyorsa en çok hangi ülkede vakit geçirecekseniz o ülke aracılığı ile vizeye başvuru yapmanız gerekmektedir. Mesela gezi programınız 4 gün Barselona sonrası 4 gün Roma 1 gün Milan kentinden oluşsun. İtalya’da toplamda 5 gün geçireceğiniz için başvuruyu İtalya aracılığı ile yapmanız gerekiyor.
 • Çoğu Avrupa ülkesi Schengen vizesi için aracı kurumları (Vfs Global, iData vb.) yetkili kılmıştır. Vize başvurusu yaptığınız iddia eden başka firmaların aracının aracısı olduğunu aklınızda bulundurun ve ona göre para ödeyin. Unutmayın ki, ekstra ücret ödeyerek yetkili aracı kurumlardan da hizmet satın alabilirsiniz.
 • Schengen vizesi başvuru formunu doğru doldurmak çok önemlidir. Türkçe olarak da doldurabileceğiniz bu formu lütfen üzerinde istenen bilgileri eksiksiz vererek doldurmaya bakın.
 • Vizenizi aldığınızda ilk önce vize geçerlilik tarihlerini inceleyin. Bazen ne yazık ki yanlış tarihler olabiliyor ve bu tarihler gezi programınıza uymuyor.
 • Yurtdışında geçirebileceğiniz süreyi asıl olarak “stay of duration (kalış süresi)” belirliyor. Burada gün sınırını aşmamalısınız.
 • Alacağınız vizenin geçerlilik süresi hesabınızdaki para ile doğrudan ilişkili değildir. Vize geçerlilik süresini aşağıdaki etkenlere bağlı olduğu düşünülmektedir:
  • Başvurduğunuz ülkeden daha önce aldığınız vizeler
  • Başvurduğunuz ülkeden daha önce aldığınız vizelere istinaden o ülkeye giriş yapıp yapmadığınız
  • Önceki seyahatlerinizde vize şartlarına uyup uymadığınız
  • Güncel durumda geri dönmek için makul bir sebebiniz olduğu hissiyatının yaratılması (uzun süredir çalışılan iş, malvarlığı vb.)
  • Ülkenin güncel durumu (15 Temmuz 2016 günü sabahı yaptığımız vize başvurusuna sadece seyahat süresi kadar Schengen bölgesinde kalış izni verildi. İkinci kez başvurumuzda ise 90 günlük çoklu girişe sahip olduk.)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s