Yurt Dışı Fotoğraf Çekimi

Paris, fotoğraflarıyla bile kendisine hayranlıkla bakmanıza sebep olacak şehir! Biz Paris’i balayımızın ikinci lokasyonu olarak belirledik ve 4 günümüzü dolu dolu şehri yaşayarak geçirdik. İtiraf etmeliyiz ki ilk günü geçirdikten sonra şehir size tanıdık gelmeye başlıyor. Hele birkaç gün daha oradaysanız ayrılırken aidiyet duygusu bile hissetmeye başlıyorsunuz.

Bu duygularla birlikte, fotoğraf çekmeyi seven çiftler olarak elimizde Fujifilm X-T1 kameramızla balayımız boyunca hem tarihi yerleri geziyor hem de sokaklar arasında dolaşarak farklı çekimler yapmaya çalışıyorduk. Fotoğraf çekmek kadar fotoğraf çekinmeyi de pek seviyoruz.

Malum düğün sürecine giden yolda kına, nişan, bekârlığa veda derken bir sürü fotoğraf çekimi yapmış oluyorsunuz ve aslında bu fotoğraflar, eğer çift olarak gezmeyi bir alışkanlık haline getirdiyseniz ikinizin birlikte yer aldığı (selfie’ler hariç) nadide fotoğraflardan olabiliyor. İşte biz bu sebeple, yurt dışına çıkmışken de profesyonel bir fotoğrafçı ile anlaşıp düğün sonrası çekimi yapmaya karar verdik.

Fotoğraf Çekimi için Mekan Seçimi

Balayı rotamızı bir önceki yazımızda da paylaştığımız üzere Barcelona, Paris, Brüksel, Brugge ve son olarak Amsterdam olarak belirlemiştik. Öncelikle Google, Instagram ve Pinterest üzerinden birçok çiftin balayı, düğün öncesi ve sonrası fotoğraf çekimlerini inceledik. Bunların içerisinde özellikle gideceğimiz şehirlerde olanlara göz attık.

Fotoğraf çekimi için lokasyon seçiminde Brugge ve Paris arasında kaldık. Brugge mimarisi, kanalları ve doğası ile bizi çağırıyor gibiydi. Hatta oraya gittiğimizde, gelinliğiyle Beer Wall ve kanalların önünde çekim yaptıran birçok geline de rastladık. Birçok fotoğrafa göz attıktan sonra, Paris’te Eiffel ve Louvre önünde yapılan fotoğraf çekimleri bizi daha çok etkilemeyi başardı.

Profesyonel Fotoğrafçı Bulmak

Mekan seçimi yapıldığına göre hemen profesyonel fotoğrafçı arayışına başladık. Türkçe veya İngilizce çekim yapan farklı kişileri Google üzerinden rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Profesyonelleşmiş olmanın getirdiği etkiyle, hem internet sitelerinden portföylerine ulaşabiliyor hem de Instagram üzerinden paylaşmış olduğu fotoğraflara göz atabiliyorsunuz. Bir süre sonra her fotoğrafçının özellikle bazı pozları sıkça kullandığına, benzer filtreleri farklı fotoğraflara uyguladıklarına ve belirli mekanları ön plana çıkardıklarına şahit oluyorsunuz.

Biz Paris’te yaşayan ve sadece orada profesyonel birçok çekim yapmış 3-4 kişi ile iletişime geçtik ve detay bilgi istedik. Yurtdışı çekimlerindeki fiyatlamayı ve içerikleri bilmediğimiz için karşılaştırma noktamız İstanbul’da düğün çekimi için aldığımız fiyatlar ve paket içerikleri oldu. Bunun kesinlikle iyi bir karşılaştırma noktası olduğunu söyleyebiliriz. Seçtiğimiz fotoğrafçı ise Instagram fotoğraflarıyla bizi etkilemeyi çoktan başarmıştı.

Fotoğraf Paketi

Biz çekimimiz için 895 €* ödedik. Belki biraz beklenenden pahalı gözükebilir fakat düğün fotoğrafı için araştıranlar daha iyi bilecektir ki 1.000-1.500 TL’den aşağıya bir fotoğrafçı bulmak pek mümkün değil.

Bizim paketimize 3 saatlik fotoğraf çekimi, 55 adet düzenlenmiş fotoğraf, Skype üzerinden fotoğrafçı ile tanışma ve fikir alışverişi, seçimin serbest olduğu farklı 3-4 mekanda fotoğraf çekimi,  tüm fotoğrafların yer aldığı online galeri dahildi.

*2016 Eylül ayında 1 €= 3,20 TL (Artan döviz kuru nedeniyle eklemek istedik 😦 Bu eklemeyi yaptığımız 2018 Mayıs ayında 1 €= 5,20 TL )

Fotoğrafçı ile Tanışma ve Çekimler

İlk tanışmamız Skype üzerinden gerçekleşti. Burada bizlere çekimi hangi gün ve saatlerde istediğimizi, lokasyon tercihlerimizi, ne tarz kıyafetler getireceğimizi ve fotoğraf çekiminde kullanmak için hangi tip aksesuarlar kullanmak istediğimizi sordu. Buna ek olarak, Pinterest üzerinden hesap açıp birçok çiftin benzer fotoğraf çekimlerine bakmamızı ve kaydetmemizi istedi. Bu tarz bir araştırma yaparak gitmek isteklerinizin şekillenmesinde çok yararlı oluyor.

Biz Paris’teki 3. günümüzün sabahına hatta saat 07:00’ye fotoğraf çekimimizi ayarladık. Bu kadar erken bir vakitte ayarlamamızın sebebi turistik bir bölgede çift olarak çekim yapma isteğimizdi. Bu sayede, fotoğraflarda arkada gözüken bir kalabalıktan ve kişilerden fotoğraf çekinmek için müsaade istemekten kurtulabiliyorsunuz.

Fotoğraf çekimimizin olduğu gün 05:30’da kalktık. Kuaföre gitmeyi tercih etmeden saç düzleştiricisi ve spreylerle hazırlığımızı kendimiz yaptık. Fotoğraf çekiminde rahat etmeyi istediğimizden, kısa beyaz bir elbise ve mavi mini topuklu ayakkabı ile mavi gömlek ve canvas pantolon tercih ederek renk uyumunu da sağlamış olduk. Otelimizden de ütü rica edip yolculuğumuz sırasında kırışan kıyafetlerimizi bir kat düzenledik.

Fotoğrafçımız ile iletişimimizi e-posta yoluyla sağladık. Otelde de wi-fi olduğundan internet sıkıntısı yaşamadık. Buluşma noktasına vardığımızda,  hafif bir yağmur yağıyordu. Neyse ki uzun sürmedi ve çekimizi rahatlıkla gerçekleştirebildik. Bu arada aldığımız tüyoları da paylaşmak gerekirse, havanın biraz kapalı olması fotoğrafçılık anlamında büyük bir rahatlık sağlıyor. Çok güneşli havada hem üzerinize vuran yoğun ışıklardan ve gölgelerden, hem de sıcaktan kaynaklı terlemelerden ötürü rahatsız olabiliyorsunuz. Yağmurlu havalarda ise kıyafetleriniz ve saçınız zarar görebiliyor. Eğer fotoğraf makinesi korunaklı değilse tabii ki bu da bir sıkıntı.

Biz lokasyonlarımızı Eiffel Kulesi, Bir-Hakeim, Louvre Müzesi ve Tuileries Garden olarak belirlemiştik. Bunlar genel olarak birbirine yakın lokasyonlar sadece Eiffel ve Louvre arasındaki mesafede taksi kullanmamız gerekti.

Çekimle ilgili en başarılı bulduğumuz nokta fotoğrafçımızın bizi pozlarımız için çok iyi yönlendiriyor olmasıydı. Özellikle düğün fotoğrafları çekimimizde bu tarz bir yönlendirmeye denk gelmediğimiz için bakış açımızı çok pozitif etkiledi. Fotoğrafçımızdan öğrendiğimiz taktikleri sizlerle de paylaşmak isteriz:

 • Fotoğraf bir geometri işi, doğru açıdan baktığınızda iyi fotoğraflar elde edebilirsiniz.
 • Biraz kapalı bir hava ışık oyunlarından sizi kurtarabilir.
 • Eğer Eiffel gibi devasa bir yapı ile poz vermek istiyorsanız yapının uzaktan görüleceği bir yer seçimi yapmanız etkili olur. Ayrıca, bu yapının sağında veya solunda kalırsanız perspektif açısından da daha iyi başarı elde edersiniz.
 • Hem yakın hem de uzak çekimler ile farklı etki yaratabilirsiniz.
 • Arka arkaya sürekli çekim yaparak hareket halinde daha doğal pozlar elde edebilirsiniz.
 • Yanınızda aksesuar bulundurarak çekime farklı bir hava katabilir ve daha çok zevk alabilirsiniz.
 • Doğal olursanız fotoğraflara da yansıtmayı başarırsınız. Tabii bunda fotoğrafçınızın iletişimi de önem kazanıyor.
 • Orada daha önce çekilmiş pozları gözden geçirerek ne istediğinizi netleştirebilirsiniz.

Peki, bu genel tavsiyeler dışında biz nasıl pozlar verdik ve ne tür aksesuar seçimleri yaptık?

 • Standart pozların dışında,
  • Dans eder gibi kadının belinden tutarak birazcık eğilmeniz,
  • Arkanızı dönüp güzel yapıya dalar gibi durmanız,
  • Kadının yüzü fotoğrafçıya dönük erkeğin yüzünün ise tam tersine dönük kol kola poz vermeniz,
  • Yürüyerek fotoğrafçıya doğru ilerlemeniz,
  • Erkeğin kadını belinden tutup havaya kaldırmanız,
  • Kadınların verdiği pozlarda bacaklarını çapraz veya bir ayağını diğerinin arkasında ayakkabı burnunun yere değeceği şekilde tutmanız,
  • Boynuna doğru veya kulağına bir şey söyler gibi eğildiğiniz daha samimi pozlarınız,
  • Göz göze baktığınız yakın çekimleriniz,
  • Dans hareketleriyle birleştirilmiş dönüşler ve daha niceleri çekimler sırasında işe yarıyor.
 • Aksesuar olarak,
  • Disneyland’den aldığımız Mickey & Minnie Mouse kulaklıklarımızı,
  • Eminönü’nden aldığımız yapay beyaz gelin çiçeğini,
  • Düğünde de kullanılan saç aksesuarını,
  • Barcelona’dan 1 €’a bulduğumuz baloncuk yapan bildiğiniz oyuncaklardan aldık. Bu sayede daha eğlenceli pozlar elde ettik.
 • Ayrıca, sürpriz bir şekilde karşımıza çıkan bando ile de adeta biz özel ayarlamışız gibi poz verdik.

Özetle

Eğer siz de fotoğraf çekimlerinizi özel kılmak istiyorsanız benzer bir şekilde yurt dışı fotoğrafçılarına da göz atabilirsiniz. Bizim çekim fotoğraflarımızı şimdi evimizin dekorasyonunun bir parçası oldu. Her baktığımızda yüzümüzde güzel bir gülümsemeye sebep oluyor…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s