Yurt Dışında Dolandırılmak

  1. Bozuk Taksimetre

Dünyanın neresinde olursanız olun karşılaşabileceğiniz en yaygın dolandırma yöntemlerinden biri sizi şehre varır varmaz havalimanları/tren istasyonu çıkışında sizi beklemektedir. Taksicilerin “taksimetre bozuk” veya “taksimetresiz daha ucuz” yalanları ile karşılaştığınızda alacağınız en iyi aksiyon taksiden inip yeni bir ulaşım aracı aramaktır. Unutmayın ki tüm taksiciler dolandırıcı değildir.

Ayrıca, taksiye binmeden önce fiyat pazarlığı yapmanız da bir diğer çözüm yöntemidir.

  1. Bileklikler

Avrupa seyahatlerinizde özellikle Fransa’da elinde renkli bileklikler tutan insanlar görebilirsiniz. Bu kişilerin yeni kurbanlarını durmaksızın aramakta olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İlk amaçları bilekliği kolunuzdan yada parmağınızdan geçirmek olacaktır. Bunu başardıktan sonra sizden para talep edecekler ve elinizde ne varsa almayı deneyeceklerdir. Montmartre gibi yerlerde grup halinde dolandıklarını görebilirsiniz. Tuzağa bir kez düştükten sonra direnirseniz başınıza diğer arkadaşları da toplanacak ve sizi ürkütmeyi deneyeceklerdir.

İnternetten araştırdığımızda bu dolandırma yöntemine İtalya ve Yunanistan’da da başvurulduğunu gördük.

En iyi kurtuluş yöntemi “Merci” diyerek kibarca ellerinizi cebinizde tutarak yanlarından geçmektir. Unutmayın ki turistler için karşılıksız hiç bir şey yoktur.

  1. Fotoğraf Çektirmek

Hırsızların gözdelerinden biri turistlerin pahalı fotoğraf makineleridir. Gezerken fotoğraf makineniz ile grup fotoğrafınızı çekmeyi talep eden biri olduğunda hırsızlık riskinin yüksek olduğunu düşünerek fotoğraf makineninizi vermemenizi şiddetle tavsiye ederim.  Aksi takdirde fotoğraf makinenizi son görüşünüz olabilir.

  1. İmza Dilekçesi

Özellikle Paris’de turistik mekanların yakının imza dilekçeleri ile gezen giyimi çok da iyi olmayan kişiler göreceksiniz. Bu dolandırıcılık yöntemi kendi içerisinde farklı versiyonlara sahip. Bizim denk geldiğimiz yöntemde bir grup insan kaldırım üzerinde Fransızca yazılı ve üzerinde çeşitli kişilerin imzasının olduğu bir imza dilekçesini size uzatıyor ve imzalamanızı istiyordu. Biz kısa bir duraklamadan sonra kendilerini yok sayarak yolumuza devam ettik. Yaptığım araştırmalarda bu yönteme çok kişinin maruz kaldığını ve hedef kişinin ne olacak bir imza dedikten sonra kendisinden ücret talep edildiğini gördüm. Güya formun üzerinde “yardım amaçlı belli bir Euro meblağ ödemeyi kabul ediyorum” gibi bir ifade yazdığı iddia ediliyor. Siz siz olun hiç kimseden karşılıksız olduğunu düşünerek bir şey almayın ve bir şeye imza atmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s