Köprüler Şehri Prag

Yola koyulmamızın ardından silindi izlerimiz şehirden fakat şunu bil ki Prag biz seni çok iyi tanıyoruz.

Yaklaşık 2 günümüzü harcadığımız bir şehirle ilgili bu kadar kendimizden emin olmamız tuhaf gözükse de sokaklar gözünüzde canlanıyorsa ve birkaç defa adımladıysanız Charles Köprüsü’nü inanın siz de aynısını hissederdiniz.

Deniz görmeden yapamam diyenlere de nehir ve köprüleriyle cevap veren ve eski şehrin büyüsüyle sizleri tatlı anılarla yolcu eden Prag’ı rotalarınıza eklemenizi tavsiye ederiz.

 

Türkiye’den Prag’a gitmek istiyorum. Bu şehre nasıl ulaşırım?

Başlıktaki soruya yanıt arıyorsanız seçenekleriniz çok fazla değil. İstanbul’dan Prag’a Pegasus ve THY ile direkt olarak uçabilirsiniz. THY haftanın her günü Prag’a uçarken Pegasus Salı ve Çarşamba günleri hariç bu şehre uçuyor.

Gezi rotamda Prag’a yer vermek istiyorum. Bu şehre nasıl ulaşırım?

Bizim gibi çok şehirli programlar yapmayı sevenlerdenseniz Berlin’e 3 gün ayırdıktan sonra Prag şehrini arşınlamaya devam edebilirsiniz. Berlin’den Prag’a Flixbus gibi şirketler ile otobüs kullanarak seyahat edebileceğiniz gibi bizim tercih ettiğimiz üzere Deutsche Bahn’ın işlettiği trenler ile 4.5 saatte Prag merkez tren istasyonuna (Hlavní Nádraží) ulaşabilirsiniz.

Tren yolculuğumuz kişi başı tren koltuk rezervasyon ücreti dahil 25 Euro tuttu. Tren saatlerine bakmak veya bilet almak için bu web sitesini kullanabilirsiniz. DB’nin resmi sitesi burasıdır. Tren biletlerini erken almakta fayda var. Yolculuğunuzun 3 ay öncesinden bakmaya başlayabilirsiniz. Diğer web siteleri sizden aracılık hizmet ücreti alabilir. Bu yüzden aman dikkat diyoruz. Eğer önceden rezervasyon yaptırırsanız 6 kişilik kompartımanlarda cam kenarına oturmayı garanti altına alabilirsiniz fakat rezervasyon yaptırmak zorunlu değil. Yolculuk esnasında bavullar için koltukların üstünde ve altında alanlar bulunmaktadır. Eurostar trenlerindeki gibi vagon girişlerinde büyük bavullar için ayrılmış alanlar arayarak vakit kaybetmeyin.

Ayrıca, göreceli olarak uzun bir yolculuk olacağından dilerseniz trenin yemekli vagonunda bir şeyler atıştırabilir veya bizim tercih ettiğimiz gibi kendi hazırladığınız sandviçlerle karnınızı kompartımanınızda doyurabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım:

Prag tren istasyonuna vardığınızda şehir merkezine gitmek için tramvay tercih edebilirsiniz. Dilerseniz merkez tren istasyonundan şehre yürüyerek veya taksi ile de ulaşabilirsiniz. Yürüyüşle takriben 20-30 dakikalık sürenizi alacaktır. Eğer bavullarınız ağırsa 30 dk geçerli ulaşım biletini (30 dakika geçerli ulaşım bileti ile bilet valide edildikten sonra 30 dakika boyunca istediğiniz kadar toplu taşıma aracına binebilirsiniz) tren istasyonundaki makinalardan 24Kc’ye (10 Kc yaklaşık 1,6 TL) alabilirsiniz. Ama belirtmemiz gerekir ki makinalar sadece bozuk para ile çalışıyor. Bizim gibi paranızı çevirmeden geldiyseniz ve bozukluğunuz yoksa iki seçeneğiniz var. Birincisi tren istasyonunda bulunan döviz bürolarını kullanabilir ve Çek Korunası alabilirsiniz. Bu yöntemin cebinize zarar verebileceğini belirtmek isteriz çünkü bu döviz bürolarının komisyon ücreti aldığını veya düşük kur aracılığı ile paranızı ederinden aza çevirdiğini duyduk. Güvenli bir döviz bürosu bulana kadar bizim gibi ikinci yolu tercih ederek ulaşım biletinizi tren istasyonundaki vezneden kredi kartı ile de alabilirsiniz.

Aldığınız ulaşım biletlerini istasyonlardaki ve araçlardaki cihazlara sokup valide etmelisiniz. Aksi takdirde kontroller sırasında yakalanırsanız ceza yiyebilirsiniz. Bu cihazlar biletinizin üzerine tarih ve saat basıyor. Bizim seyahatimiz sırasında bilet kontrolüne denk gelmedik ama sadece şehre gidiş ve gelişte toplu taşıma kullandığımızı hatırlatmak isteriz.

Konaklama:

Yine booking.com üzerinden güzel bir tercihle Charles Köprüsü’ne 4 dk yürüme mesafesinde olan Nicholas Residence Hotel’de konaklamayı tercih ettik. Kaldığımız otel eski şehrin Mala Strana adıyla anılan tarafında kalıyor.

İçeri girer girmez bizi Bay Nuno karşıladı ve bizimle Türk futbolu hakkında kısa bir sohbet gerçekleştirdi. Kendisi Portekiz’li ve biraz futbola düşkün. Odamızı bir üst seçeneğe yükselttiğini söyledi. Yeni odamızda 1’i asma katta olmak üzere 2 yatak odası bulunuyordu. Aynı zamanda odamızda mutfakta vardı. Kahvaltı dahil seçtiğimiz için sabahları odamızın hemen önünde yer alan servis alanından odamızın mutfağına istediğimiz kahvaltı malzemelerini getirip rahat rahat odamızda kahvaltı yaptık.

Ayrıca, odaya girer girmez masamızın üzerinde hoş geldin paketi ve el yazısı ile yazılmış karşılama yazısı bulunuyordu. Bu karşılama paketi içerisinde bir şişe kırmızı şarap, kuruyemiş, cips, çikolata, fanta ve limonata yer alıyordu. Bay Nuno, odadan çıkmadan bizimle Prag’da gezilmesi gereken yerleri de paylaştı ve yemek konusunda faydalı önerilerde bulundu.

Para Bozdurma

Prag’da en önemli problemlerinizden biri nereyi gezeceğim sorusuna cevap aramaktan ziyade paramızı en güvenli şekilde nasıl ülkenin yerel dövizine değiştiririm sorusu olacak. Duyduğumuz kadarı ile şehirdeki birçok döviz bürosu sizi bir şekilde zarara uğratabiliyor. Ya ödeme esnasında komisyon kesiyor, ya tabeladakinden daha düşük kur uyguluyor. Bu sebeple dikkatli olmanızda fayda var. Peki nerede paramı bozdurabilirim? İşte size bizim size önerimiz:

Biz konakladığımız otelin önerdiği döviz bürosunu kullandık. Bu döviz bürosunda tabeladaki oran ne ise o orandan 1 Euro’da olsa bozdurabilirsiniz. Kaprova caddesinde aşağıda konumunu verdiğimiz döviz bürosunu güvenle kullanabilirsiniz. Google maps uygulamasında bu linkten büroya ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Hem bize yakın olması hem de en bilinen uğrak noktalardan biri olması sebebi ile ilk Charles Köprüsü’ne ilerledik. Akşam saatlerinde çıkmamızın etkisiyle köprüyü çok kalabalık bir halde bulduk. Sokak sanatçıları, karikatüristler ve turist kalabalığı birbirine karışmış durumdaydı. Biz bu sebeple ertesi gün gün doğumu vaktinde gelerek köprüyü fotoğraflamaya karar verdik.

Kalabalığı aştıktan sonra meşhur Dancing House’a doğru ilerledik. Yolumuz nehir kenarından devam ederken birçok kez de duraklayarak şehri fotoğraflama şansımız oldu. Hemen belirtmek isteriz ki dileyenler için şehirde nehir turu yapma imkanı da bulunuyor fakat biz tercih etmedik. Dancing House hem dışardan hem de terasından güzel fotoğraf karelerine ulaşma imkanı sunuyor. Prag manzarasını doyasıya izleyebileceğiniz binanın terasında kafe alanı da bulunuyor. Eğer içecek almazsanız kişi başı 100Kc karşılığında terasa çıkabilirsiniz ya da bizim gibi 65Kc karşılığında içecek alarak terastan Prag’ı izleyebilirsiniz. Söz konusu terasın 15 kişinin oturabileceği küçük bir alan olduğunu da belirtmek isteriz. Çok yüksek bina olmamasına rağmen manzara fotoğrafçılığı sevenler için Prag için burası doğru seçimlerden biridir.

DSCF2638

Eski şehir meydanında yer alan St.Nicholas Kilise binasında bazı günler konserler gerçekleşiyor. Biz de konser olan bir güne denk geldik ve içeri girdik. Yarım saatimizi 2 farklı opera sanatçısını dinleyerek geçirdik.

Otele dönüş yolumuzda yine eski şehir meydanına yakınındaki ortaçağ dönemine ait 600 yıllık eser olan Astronomik Saat’i ziyaret ettik. Saatin bulunduğu yapı restorasyon halinde olmasına rağmen birçok turistin ilgisini hala çekmeye devam ediyor ve mekanizması el verdiğince çekmeye de devam edecek gibi gözüküyor.

DSCF2794.jpg

 

Ertesi sabah 6’da uyanıp 6.30’da Charles Köprüsü’ne gittik. Bizim gibi fotoğraflamaya gelen 5-6 kişi bulunuyordu. Bir de düğün çekimi için orada bulunan 2 Uzakdoğulu çift bulunuyordu. Eylül ayında sabah hava 5 dereceydi. Eminiz ki çok zorlanmışlardır. Sokak satıcıları ve sanatçılar olmadığından köprü güzel fotoğraflara arka plan oluyordu. Biz de tripodumuzu kurarak köprüyü olabildiğince farklı açılardan fotoğrafladık. Bir buçuk saate yakın çekim ardından kahvaltı için otelimize geri döndük.

Ayrıca, ikinci günümüze Prag Kalesi’ni ve İstanbul’da da bir benzeri olmasını dilediğimiz doğa parkı olan Letna Park’ını gezerek devam ettik. Letna Park’da yer alan ve gündüz 11’de servise başlayan Letna Beer Garden size nefis çek biralarından tatma ve atıştırma fırsatı sunuyor. Nehir manzarası da olan bu kafeyi rotanıza dahil etmenizi ve parkta turlamanızı tavsiye ederiz.

 

Yemek Yemeyi Unutmadık

İlk günümüzde akşam 8’e doğru yemek arayışlarına başladığımızda bir çok iyi mekanın sadece rezervasyonlu müşteri kabul ettiğini öğrenmiş olduk. Biraz geç kalmışız 🙂

İlk başta olumlu yorumlardan dolayı La Finestra’ya gittiğimizde bütün hafta dolu olduklarını sadece ertesi gün 17:30 için 2 saatlik bir süre müsait masaları olduğunu ilettiler. Bizde bu saat için o gün rezervasyonumuzu yaptırdık.

Ambiente Pasta Fresca adlı mekan da bize rezervasyonlu çalıştıklarını belirtseler de o an da müsait olan bir masa bulunduğunu söyleyerek bizi kabul etti. Bizden sonra mekana gelen bir çok kişi maalesef geri çevrildi. Kısaca biz Prag’da kaldığımız süre boyunca her iki akşam yemeğinde de İtalyan restoranlarını tercih ettik.

Ambiente’de cannoli ve lazanya sipariş ettik. Yanında da birer kadeh şarap istedik. Özellikle canolli çok başarılıydı. Servis biraz yavaş olsa da yemekler bizim için tatmin ediciydi.

La Finestra’da ise makarna yemeği olan Calamarata Main ve et yemeği olan Costolette Di Manzo’yu denedik. Et yemeğinden daha çok memnun kaldık. Son olarak da İtalyan hamur tatlılarından biri olan ve ismi küçük boru anlamına gelen Cannola Alla Ricotta tatlısı ile yemeği taçlandırdık. Ayrıca, restoranın zengin sayılabilecek bir şarap menüsü var. Birçok Avrupa bölgesine özgü üzümlerde yapılan şarapların yer aldığı şarap menüsünden Le Boncie Cinque’yi tercih ettik. İçimi rahat olan bu şarap ile yemeğimiz keyiflendi. Restoranın menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

Cafe Savoy

Prag’ın ünlü kafelerinden biridir. Unlu mamüller dışından ana yemeğinizi de burada yiyebilirsiniz. Kafenin iç mimarisinin hoşunuza gideceğini düşünüyoruz.

DSCF3220

Kavarna Slavia

Nazım Hikmet’in Prag’da yaşadığı dönemde gitmeyi sevdiğini öğrendiğimiz bir kafe olan Kavarna Slavia’ya biz de uğrayarak kahvelerimizi o ortamda yudumlamak istedik. Kafenin devasa iç duvarlarında birçok ünlü ismin resimleri bulunuyor. Nazım Hikmet’in resmini kafe içinde 2 tur attıktan sonra bularak duygulandık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s