Volkanik Topraklar Üzerinde Şarap Tadımı

Bağlara karşı keyifle sohbet edebileceğimiz biraz ıssız biraz da samimi bir yere ihtiyacımız olduğunda imdadımıza Manisa’nın Kula ilçesinde yer alan Villa Estet Bağ Oteli yetişti. Öncelikle bizim aklımızda Urla’da yer alan Urla Şarapçılık’ın işlettiği Twin Rooms Hotel vardı. Fakat adından da anlaşılacağı üzere sadece 2 odasının olması ve bizim 3 odaya ihtiyaç duymamız sebebiyle kendimizi İstanbul’dan 6 saat uzaklıktaki bu bağ oteline giderken bulduk.

DSCF4191

Hangi Şarap Markası Ev Sahipliği Yapıyor?

Yanık Ülke Bağları’nın zirvesinde yer alan bu bağ otelinde Yanık Ülke markalı şarapların tadımını, şaraphane, mahzen ve üzüm bağı gezisini gerçekleştirebilirsiniz.

Kim İşletiyor?

Bağların tamamına neredeyse hakim konumu ile 16 odalı bağ oteli ismine aşina olabileceğiniz Anemon Grubu çatısı altında işletilmektedir.

Konaklama Ücreti

2017 yılı itibariyla kahvaltı dahil 2 kişilik odalarda konaklama ücreti gecelik 240 TL’dir.

Ulaşım için İpucu

İstanbul ve İzmir’den gelirken navigasyon kullanıyorsanız, lütfen bağı ve oteli yolun diğer tarafında uzaktan gördüğünüzde navigasyonu kapatın 🙂 Navigasyon sizi bir köye sokacak ve malesef burdan bağa giriş hususi araçlar için çok zor. Bağ ve otelin girişi ana yolda U dönüşü yaptıktan sonra Opet’e gelmeden hemen önce yer alıyor.

Neler Deneyimleyebilirsiniz?

Gün boyu yamaçlar boyunca uzanan üzüm asmaları burada geçireceğiniz zamana güzellik katacaktır. Ayrıca, kasım ayında yer yer sararan üzüm yaprakları ile olağanüstü bir renk karışımı fotoğraflarınıza ve anılarınıza çok yakışacaktır.

Üzüm bağını serbestçe gezerek şaraba hayat veren asmalarla iç içe olmanın keyfine varabilirsiniz. Çekeceğiniz fotoğraflar ile çok eğlenceli ve/veya romantik anları ölümsüzleştirebilirisiniz.

 

 

Havaların soğumasından dolayı kullanamadığımız fakat yaz aylarında olsak keyifli vakit geçireceğimize emin olduğumuz bağ manzaralı bir otel havuzu da bulunuyor.

Eşsiz gün batımı ve bağ manzarasının keyfine birer kadeh şarap ile varabilirsiniz.

Odaların aynı bahçeye açılan kapısının olması nedeniyle arkadaş grubu ile bahçede otelin müsaitliğine göre gece geç saatlere kadar istediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.

 

 

Yemek

Bağ otelinin mutfağında sınırlı fakat yeterli bir menü sizi bekliyor. Menü içeriğinde makarna, pizza ve et çeşitleri yer alıyor. Peynir tabağındaki peynir çeşit sayısı az ve ithal peynir bulunmuyor.

 

Teknik ve Coğrafik Bilgiler

600 dönüm üzerine kurulu toplam bağ alanı ile ilgili teknik ve coğrafik bilgileri siz şarapseverlere aşağıda sunuyoruz. Bu bilgiler bağın web sitesinden alıntıdır.

 1. Yetiştirilen Üzüm Cinsleri: 
  Bölgede yerli üzüm çeşitlerinden Boğazkere ve Öküzgözü; yabancı çeşitlerden ise Chardonnay, Viognier, Muscat, Gewurztramıner Syrah, Pinot Noir, Merlot, Cabernet Sauvıgnon, Cabernet Franc, Petit Verdot ve Türkiye de sadece bu topraklarda yetişen Cataratto , Nerello Mascalese ile Nerello Cappuccio bulunmaktadır.
 2. Konum:
  Yanık Ülke bağları deniz seviyesinden 924 m yüksekliktedir. Bağlar genelde kuzey-güney ve doğu-batı doğrultuda düzenlenmiştir. Beyaz üzüm çeşitlerinde doğu-batı yönünde dikimler yapılarak istenilen serinlik, gelişim ve denge için en uygun konumlama yapılmıştır.
 3. Mikro iklim
  Kula bölgesinde karasal iklim hâkimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır.
 4. Toprak Yapısı: 
  Divlit Yanardağ yamaçlarında volkanik karakterli, hafif ve orta alkali, tuzsuz, killi-tınlı, organik madde ve besin elementleri açısından zengin karakterdedir. Teruar olarak İtalya Etna Yanardağ bölgesi teruarı ile aynıdır. Su tutma kapasitesi ortadır. Böylelikle dengeli ve kaliteli ürün oluşmasına yardımcı olmaktadır.
 5. Budama ve Diğer Kültürel İşlemler:
  Terbiye sistemi tek kollu guyot budama sistemi uygulanmaktadır.
 6. Hasat:
  Yanık Ülke Bağlarında hasat Ağustos sonu ile Kasım arasında yapılmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s