Hızla Uyum Sağlanan Şehir: Berlin

Berlin kendinizi çok da yabancı hissetmeyeceğiniz bir şehir. Sırf bunu keşfetmek adına bile tereddüt etmeden rotanıza Berlin’i ekleyebilirsiniz. Şehrin daha önceden hiç adım atmadığınız sokaklarında gezinirken birden bire Türk marketiyle karşılaşabiliyorsunuz. Marketin içerisindeki tüm markalar Anadolu’muzun markaları olarak karşımıza çıkıyor. Saka marka su içmek istiyorsanız bile sizin bu ihtiyacınızı karşılayacak marketler var. Birkaç sokak daha ileride veya birkaç metro istasyonu geçtikten sonra Türk mahalleleri sizi karşılıyor. Ve meşhur Türk döneri sizi bekliyor. Şunu da belirtmeden geçmeyelim Berlin sokaklarında modern yaşam ve tarih kol kola bir şekilde sizin peşinizden gelir ve yol arkadaşınız olur.

 

Nasıl Ulaşırım?

Berlin’e bizim gibi direkt uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Seyahatinizi birden fazla şehri kapsayacak şekilde planlıyorsanız Avrupa’nın başka şehirlerinden trenle ulaşımı da tercih edebilirsiniz. Biz gittiğimiz günün gün ışığından daha çok faydalanmak için Pegasus havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan sabah uçuşunu tercih ettik.

Şehir içerisinde ise metro ile ulaşıma kesinlikle ihtiyacınız olacaktır. Bavullarınızı teslim aldıktan sonra 44 €’ya birçok müzeye girişinizi de sağlayan Berlin WelcomeCard alarak hem metro ulaşımınızı gerçekleştirebilir hem de müze adası üzerinde bulunan müzeleri (Eski Sanat Galerisi, Eski Müze Bode Müzesi, Yeni Müze ve Bergama Müzesi) ücretsiz şekilde gezebilirsiniz. Bu kart 3 gün süreyle geçerli olup seyahat sürenize göre diğer alternatif kartları da değerlendirebilirsiniz.

 

 

Nerede Konaklamalıyım?

Booking.com üzerinden şehir merkezinde yer alan Adina Apartment Hotel Berlin Hackescher Markt’ta konaklamayı tercih ettik. Dilerseniz Hackescher Markt’taki diğer otelleri de konumu dolayısı ile tercih edebilirsiniz. Museum Island’a buradan 5 dakika da yürüyerek ulaşma imkanına sahip oluyorsunuz. Bizim kaldığımız otelin kahvaltıları oldukça yeterliydi ve metroya birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunuyordu. Ayrıca, seçtiğimiz oda da dilerseniz bir şeyler hazırlamanız için küçük bir mutfağımızda vardı.

 

Nereleri Gezebilirim?

Reichstag

Reichstag,  günümüzde de Almanya Parlementosu’nun toplandığı tarihi ve modernizimi iç içe olarak görebileceğiniz bu yapıya mutlaka vakit ayırmanızı tavsiye ederiz. Gitmeden önce bu web sitesinden gideceğiniz günü seçerek uygun bir saate ücretsiz olarak rehberli gezi ayarlayabilir ve bu sayede geçmişe dair daha çok bilgi edinebilirsiniz. Gezi günü geldiğinde yanınızda pasaportunuzu veya ehliyetinizi almayı unutmayın, içeri girmeden hemen önce kısa bir kontrol yapılıyor.

Bizi en çok şaşırtan ise Sovyetler Birliği’nin Berlin’i kuşatma altına aldığı tarihlerde Parlemento Binası içerisinde Sovyet askerlerin bıraktıkları izler oldu. Askerlerin duvara yazdıkları yazıların incelenerek hakarete varacak yazılar dışında olanların duvardan silinmeyerek korunuyor olması ve bunu tarihlerinin bir parçası olarak görmeleridir.

Parlamento binasının içi kadar en üst katında yer alan Dome olarak adlandırılan kubbe kısmı da gezeceğiniz yerler arasında tura dahildir. Dilerseniz rehberli tur haricinde de sadece kubbe kısmını ziyaret edebilirsiniz. Kubbeden Berlin’deki birçok özel yeri de buradan görebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf ve tarihi bilgileri içerecek şekilde hazırlanmış orta kısımda Almanya’nın tarihine dair daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Kubbenin tabanındaki cam kısımdan parlamentonun toplantı yaptığı salonu da görebilirsiniz.

 

Brandenburg Kapısı

Berlin’in simge yapılarından biri de Branderburg Tor’dur. Kapının tam üstünde yer alan heykel hemen göze çarpmaktadır. Savaşlar sırasında tahrip olsa da yapılan onarımlarla Berlin’e geldiğinizde uğramadan geri dönmeyeceğiniz bir noktaya dönüşmüştür. Fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurmayı unutmayın deriz. Gün batımında da size güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Ayrıca Brandenburg Kapısı’nın çevresinde şehri gezmek için bir sürü alternatifiniz olduğu gerçeği ile karşılaşacaksınız. İsterseniz klasik rehberli tur ayarlayabileceğiniz gibi faytonla da şehir turu yapabilir, bisikletli gezi tur ekibine katılabilir ve hatta yattığınız yerden bile şehri gezebilirsiniz. Yataklı gezi için ise http://berlinhorizontal.de/ sitesinden fotoğraf ve videoları görebilir, fiyatları inceleyebilirsiniz. Biz Reichstag dışında ek bir tura katılmayı tercih etmedik. Şehir içi ulaşımda ise ilk  gün aldığımız hoş geldin kartı yeterli oldu.

 

East Side Gallery

Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya göçetmesini engellemeyi amaçlayan Berlin Duvarı, Ağustos 1961’de yapılmaya başlanmış olup 46 km uzunluğundadır ve Haziran 1990’da yıkımına başlanmıştr.  Birbirinden etkili resimlerin tarihi Berlin Duvarları’na yansımasını görebileceğiniz en büyük açık hava galerisi olup 1.3 km uzuluğundadır. 21 farklı ülkeden 118 artistin katılımıyla bugün Almanya’nın en önemli sanat değeri haline dönüşmüştür.

En dikkat çeken parçalardan biri kuşkusuz Dimitri Vrubel’in Sovyet lideri Leonid Brezhnev ile Doğu Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker’i öptüğü eserdir. Resmin altında ise “Tanrım bu ölümcül aşkın üstesinden gelebilmem için bana yardım et.” yazmaktadır. Aslında resim, 1989 yılında gerçekleşen Demoktratik Almanya’nın 40. kuruluş dönemindeki o ana atıfta bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra, Susanne Kunjappu-Jellinek Curriculum Vitae (Özgeçmiş) ile Berlin Duvarı’nın var olduğu yılları yansıtmış,  Birgit Kinderi Test the Best (En İyiyi Dene)  ile plakasında 9 Kasım 1989 yazan Trabant yani Doğu Almanya2nın sembollerinden bu araba ile duvarın yıkımını temsil etmektedir.

 

 Berlin Wall Memorial

Berlin Duvarı kalıntılarını halen bloklar halinde görebileceğiniz Bernauer Strasse’ye doğru yol boyunca ilerlerken binaların çevresinde yer alan panolardan yine tarihte orada yaşananlara dair bilgi edinebilrisiniz. Ayrıca kaldırım taşlarında Berlin Duvarı’nın geçtiği kısmı  takip edebilirsiniz. Yine kaldırım taşları üzerinde yer alan yazılara baktığınızda “Burada bir insan öldü, buradan bir insan kaçtı” ibarelerini görebilir ve hiç tanımadığınız bir kişiye dair üzüntü duyabilirsiniz.

 

Holocaust Memorial Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

Berlin sokakları bir tarih kitabı gibi önünüze serilir ve sizi tarihin bir parçası olmaya davet eder. Modern sanatın mimarinin bir yansıması olarak gözüken bu yapı aslında Holokost sırasında hayatını kaybetmiş Yahudiler için hazırlanmış bir anıt mezardır.

 

Topographie des Terrors | Terörün Topoğrafyası

Şehrin sokaklarında gezinirken keşfettiğimiz yerlerden biri Terörün Topoğrafyası olarak adlandırılan bu müze alanıdır. Kronolojik olarak Almanya’nın yaşadığı değişimi fotoğraflar, anılar ve tarihi bilgilerle gözler önüne sermektedir. Hafızalarınızda yer etmeyi başaran bu alanı ücretsiz gezebilirsiniz.

DSCF1495

Checkpoint Charlie

Berlin’in simgelerinden biri haline gelmiş 1961’den 1990’a kadar Berlin Doğu-Batı ayrımında kulalnılan geçiş noktalarından biri Charlie Checkpoint’tir. Günümüzde ise tarihi öneminin yansıtıldığını bekleyeceğiniz bir alandan daha çok turistlerden para kazanmak için kullanılan bir alana dönüşmüştür. Üzerinde, “Dikkat! Amerikan bölgesini terk etmek üzeresiniz!” yazılı tabelanın bulunduğu bu kontrol noktasına ulaştığınızda asker kıyafetleri giymiş iki kişinin 3 € karşılğında fotoğraf çekinmeniz için sizi davet ettiğini görebilirsiniz. Çevresinde bulunan hediyelik eşya dükkanında ise Berlin Duvarı kalıntıları olduğu iddia edilen bir sürü irili ufaklı taşlar satılmaktadır. Gramajına göre taşların fiyatları 5 €’dan (0-20 gr) başlayarak 150 €’ya (1500-2000 gr) kadar yükselebilmektedir.

DSCF1481

Museumsinsel  | Müzeler Adası

Müzeler adası, Spree Nehri üzerinde bulunmakta ve  önemli müzelere, sanat galerilerine ev sahipliği yapmaktadır. Biz gezimizin başına aldığımız Berlin hoş geldin kartı ile ada üzerinde iki müzeye uğradık: Neues Museum ve Pergamonmuseum. Bunların dışında ziyaret edebileceğiniz Altes Museum, Bodemuseumi Friedrichswerdersche Kirche yer almaktadır.  Yine yakınında yer alan Berliner Dom’u da ziyaret edebilir ve Lustgarten olarak adlanırılan park alanında biraz dinlenerek Berlin’i keşfetmeye devam edebilirsiniz.

Pergamonmuseum (Bergama Müzesi), içerisinde Türkiye’den gelmiş bir çok esere rastlayabilir ve dilerseniz Türkçe sesli rehber edinerek müzedeki eserlere ilişkin daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Milet Güney Agora Kuzey Kapısı en önemli eserlerden biri olup Sultan II. Abdülhamid’in emriyle Almanlara hediye edilmiştir. Bir diğer önemli eser olan Zeus Sunağı’da Bergama’dan Berlin’e getirilmiştir.

Neues Müzesi’ndeki en önemli eserler en üst kattaki “Altın Şapka” ve ikinci katta yer alan “Nefertiti Büstü”dür. Büstün yer aladığı kısımda fotoğraf çekmek yasaktır. Bodrum katında lahit mezarları, giriş katında ise el yazmaları ve Truva’da bulunmuş hazineleri görebilirsiniz.

 

Victory Column | Zafer Sütunu

Tiergarten’a yakın bir mesafede yer alan Zafer Sütunu’na uğrayabilir hatta içerisindeki 285 basamaklı dar merdivenlerden yukarı çıkarak şehre yukarıdan bakabilirsiniz. Arabaların geçiş noktasına göre tam orta noktada yer alan Zafer Sütunu’na ulaşmak için hemen yakınındaki alt geçitleri kullanabilirsiniz.

 

Tiergarten

Bellevue Sarayı yani Cumhuru yapobaşkanlığının konutu olarak kullanılan bu yapının önündeki durakta otobüsümüzden inip hemen karşısında yer alan Tiergarten’ın kapısından parka doğru ilerledik. Avrupa gezilerinin vazgeçilmezlerinden olan parklar gibi Tiergarten da gezmesi keyifli ve yeşillikleriyle huzur veren yürüyüş ve bisiklet sürmek için ideal noktalardan biri haline dönüşüyor.

 

Potsdamer Platz ve Sony Center

2000 yılında açılan Potsdamer Platz’da yer alan Sony Merkezi bir alışveriş merkezi olarak hizmet vermekte ve içerisinde birçok mağaza ve restoranın yanı sıra sinema salonları da bulunmaktadır. Yorgunluğunuzu ve açlığınızı gidermek üzere buradaki restorantları deneyebilir ve eğer legolar sizin için de çocukluğunuzun vazgeçilmez oyuncaklarından ise burada bulunan Legoland’e uğrayabilirsiniz.

 

Kreuzberg

Göçmen mahallesi olarak da adlandırabileceğimiz Kreuzberg’de Türk vatandaşlarımız ağırlıklı olarak yaşamaktadır. Yazımızın en başında da bahsettiğimiz üzere bir yabancılık çekmeden Türk market ve dükkan isimlerine denk gelebilirsiniz. Ayrıca günümüzde güzel kafelerin, bar ve restorantların da bulunduğu bir yer haline dönüştüğünü belirtmeden geçmeyelim.

Kurfürstendamm

Bizim uğrama fırsatımız olmadı fakat Kurfürstendaam kısaca “Ku-damm” Batı Berlin’in merkezi olarak adlandırılabilir. Simge yapısı ise Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi’dir. Alışveriş için turistlerin de uğrak noktası olan bir cadde olduğunu söyleyebiliriz.

Alexandar Platz

Alışveriş için uğrayabileceğiniz bir diğer nokta ise Alexandar Platz’dır. Avrupa’da yaşayan kişilerin alışveriş için Almanya’yı tercih edebildiğini bildiğimiz için sizlerle bu alışveriş noktasını da paylaşmak isteriz. Çeşitli mağazaların ve elektronik devlerin bulunduğu bu merkezde dünya markarlarına da rastlayabilirsiniz. Primark mağazasında ise uygun fiyatlı kıyafetlere ve ayakkabılara ulaşabilirsiniz.

Unutmadan Berlin’de birçok alışveriş noktasının ve marketin Pazar günü kapalı olduğunu belirtmek isteriz. Eğer Pazar günü çaresizce alışveriş için market arıyorsanız veya magnet gibi hediyelik eşya almadan dönmek istemiyorsanız Hauptbahnhof Tren İstasyonu’na uğrayabilirsiniz. Biz Münih’te benzer bir durum yaşayıp bu şekilde halletmiştik.

DSCF1643

Berliner Fernsehturm | TV Kulesi

Meydan tüm turistlerin ilgi odağı ve neredeyse buluşma noktası. Aslında benim çok fazla ilgimi çekmedi ancak otelimiz tam meydanda olduğu için sürekli olarak meydanı gezdik.

Meydanın ortasındaki TV kulesi ise hem Berlin’in sembollerinden hem de Berlin’i havadan gözlemlemek ve bu arada bir iki kadeh bir şeyler içmek için güzel bir mekan.

Nerede Yiyebilirim?

Mustafa’s Gemüse Kebap

Muhteşem bir Türk lezzeti olan döneri Berlin’de tatmaya hazır olun ve buraya uğramadan sakın geri dönmeyin deriz. Önünde sıranın hiç eksik olmadığı yerlerden biri Mustafa Gemüse Kebap. Dönerinizi hazırlayanlar da Türk olduğundan siparişinizi Türkçe verebiliyorsunuz. Oturma alanı bulunmuyor fakat hemen köşesinde bekleyerek bol sebzeli tavuk dönerinizi yanında ayran ile afiyetle yiyebililirsiniz. Bir saat kadar bekleyebildiğiniz için beklerken acıkabiliyorsunuz. Biz almadık fakat beklerken acıkanların yakındaki marketten ve çevre mekanlardan ayak üstü atıştırmalıklar aldığını da belirtmek isteriz.

 

Lebensmittel in Mitte

Akşam yemeği için güzel bir atmosferi olan Lebensmittel’de leziz Viyana şinitzelini (Schnitzel/Veal Cuttlet) veya yine kırmızı et tüketmek isteyenler için Irish ox cheeks deneyebilirsiniz. Tekrar Berlin’e gidersek mutlaka uğrayacağımız mekanlardan biridir.

Buraya ilişkin bir anımızı paylaşmak isteriz. Akşam yemeği ardından bu restorantta çantamızı unuttuk ve bunu sabah 8’de otelimizde Prag’a gitmek için hazırlanırken fark ettik. Normalde saat 12’den önce açık olmayan bu mekanı telefonla aradığımızda bir beyefendi çıktı ve çantamızın orada olduğunu gelip alabileceğimizi söyledi. Bu sayede, hem çantayı bulabildik hem de sabah 9:10’daki trenimize yetişebildik.

 

Shiso Burger

Berlin’de lezzetli bir hamburger yiyeceğiniz mekanlardan biri Asyalıların işlettiği Shiso Burger’dır. Burger siparişi verirken denemek adına wagyu sığır etini de tercih edebilirsiniz. Hamburgeriniz ve patatesler Asya mutfağına özgü bir şekilde sunulmaktadır. Biz gittiğimizde kalabalıktı. Bu sebeple, biraz sıra beklemeniz gerekebilir.

DSCF1587

Café am Neuen See

Tiergarten’da yer alan geniş bir alana sahip piknik masalarına benzer uzun masaların yer aldığı alanda oturarak Neuen gölünü izleyebilirsiniz. Burada biranızı yudumlarken yanında Pretzel atıştırabilir veya pizza, sosis (domuz sosisi oluyor genellikle) gibi diğer alternatiflere göz atabilirsiniz.

 

Café Einstein

Reichstag’ı ziyaret etmeden önce keşfettiğimiz Cafe Einstein’da dışarıdaki masalardan birine yerleşerek tatlı olarak leziz Apfelstrudel (Elmalı Strudel) denedik.

DSCF1823

Chapter One

3.nesil kahve dükkanlarından biridir. Biz şehri gezerken rastladık ve keyifle kahvemizi yudumladık. Siz de yorgunluk atmak için tercih edebilirsiniz.

Curry 36

Sokak lezzeti olarak da adlandırabileceğimiz domuz sosisi ile patates kızartmasını bir arada servis eden bir mekandır. Bu konuda hassasiyeti olanlar için pek tercih noktası olmayabilir fakat Berlin’de yaşayanların oldukça tercih ettiği alternatiflerden biridir. Burada oturulacak bir alan bulunmamakta fakat daha yüksek masalarda ayak üstü tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s