Urla Bağ Rotası

Şarap üretimine, tadımına meraklıysanız veya bağ bozumu zamanlarını deneyimlemek isteyen biriyseniz Fransa’ya, İtalya’ya veya Almanya’ya uçak bileti bakmadan önce ülkemizdeki güzide bir bağ rotasını size takdim etmek isteriz.

2017 yılının 1 Mayıs tatili pazartesi gününe denk gelerek beyaz yakalılara enfes bir fırsat veriyordu. Biz de bu 3 günlük tatili İzmir-Urla seyahati planlayarak değerlendirdik. Gezi planımız İzmir’i de içerdiği için Urla yerine İzmir’de konakladık. Bu nedenle günübirlik olarak özel aracımızla ile Urla bölgesindeki bağ rotasını çift olarak gezdik ve gerçekten keyif aldık. Siz dilerseniz kalabalık bir grupsanız bir servis aracı ayarlayarak da gezebilirsiniz.

Bir Günde Neler Yapılır?

Bağ evleri birbirlerine yakın olduğu için biz bir günde 4 bağ evini ziyaret edebildik. Siz bu sayıyı artırabilir, azaltabilir ya da günlere yayabilirsiniz. Bağ evlerine ilişkin görüşlerimize yazımızın en son kısmında yer verdik. Ama öncesinde bizce faydalı olabilecek bazı bilgileri ve bağ yolu haritasını aşağıda size takdim ediyoruz 🙂

bağrota

Urla Bağ Rotasından Keyif Alır Mıyım?

Öncelikle bu rotanın sizin seyahat tarzınıza uygun olup olmadığına karar vermek gerekiyor. Şarap, üzüm üretimi, bağcılık herkese hitap etmiyor olabilir. Bunun yerine rotamı Çeşme’ye kırmak istiyorum diyebilirsiniz. Eğer aşağıdaki sorulardan en az 4’üne evet bu yargıya katılıyorum diyorsanız, bu bağ rotası gezi planlarınız içinde yer almayı hak ediyor diyebiliriz.

  1. Öncelikle Şarap içmeyi seviyorsanız ( Olmazsa olmaz 🙂 )
  2. Keyifli/huzurlu bir vakit geçirmek istiyorsanız
  3. Güzel fotoğraf kareleri ile sosyal medyayı şenlendirecekseniz (Değişik dönemlerde şarap bağları renkleri ile size güzel fonlar sağlayabiliyor.)
  4. Yapacağınız şarap tadımları ile şarapların zengin tatlarını biraz da olsa ayırt etmeyi amaçlıyorsanız
  5. Seyahatiniz sonrası yanınızda beğendiğiniz şarapları şişe şişe daha uygun fiyata getirmek istiyorsanız
  6. Şarap üretim tesislerini ve kuruluş hikayelerini yerinde dinleyecekseniz
  7. Beyaz yakalılıktan kurtulmak için hayallerinize yeni bir hayal eklemek istiyorsanız

Urla’da Nerede Konaklayabilirim?

Biz konaklamasak da Urla’da konaklamaya değecek bir yer keşfettik. Eğer fırsatınız olursa konaklayıp bize görüşlerinizi iletirseniz çok seviniriz. Biz de ilk fırsatta burada konaklamayı gerçekleştireceğiz. 2 Rooms adlı otel Urla Şarapçılık tesislerinde yer alıyor. Sadece 2 odası bulunan bu tesiste bağlara komşu bir şekilde konaklıyorsunuz. Biz burada konaklamaya karar verdiğimiz bir seyahatimizde 3 çift olduğumuz için Manisa’daki bir başka bağ otelini tercih etmiştik. Dilerseniz o gezimize de buradan bakabilirsiniz.

Siz de otelin kendi sitesinden otelin resimlerine ve diğer sitelerden yorumlarına bakarak bir karara varabilirsiniz. 2 çift olarak gidip, otelde konaklamak güzel anılara gebedir diye düşünüyoruz.

Bağ Evlerinde Otopark

Şarap bağlarının nispeten küçük otopark alanları yer alıyor. Ama bağ evlerine gelen-giden sayısına göre baktığımızda gün içinde her tesiste otoparkta yer bulabildik.

Bağ Evlerinde Şarap Tadımı ve Yeme-İçme

Yasalar gereği bağ evlerinde restoran ve otel kısımları bulunuyorsa sizlere şarap tadımı yaptırabiliyorlar. Bu rotadaki bizim gördüğümüz tüm bağlarda bu konuda sıkıntı yoktu. Trakya Bağ Rotası’nda ise bir bağ evinde bu nedenle tadım yaptırmamışlardı.

Şarap tadımları genellikle kişi başı 5 kadeh oluyor. Yanında peynir tabağı da sunuluyor. 2017 yılında kişi başı 15-20 TL gibi tutarı vardı. Kadehlerde tadım yapılabilecek miktarda dolduruluyor. Yani bu 5 kadehteki şarap miktarı sizin için en fazla restoranlardaki 1-1,5 kadehteki şarap miktarına denk gelir. Adı üstünde tadım yapıyoruz. 🙂 Böyle olması herkes için normaldir diye düşünüyoruz. 🙂

Şarap tadım setlerinde bağ evlerine göre değişse de genel olarak sırasıyla 1 beyaz 1 rose 3 kırmızı şarap takdim ediliyor. Siz rica ederseniz beyaz sayısı artabilir yada hiç beyaz denemek istemeyebilirsiniz fakat beyaz tadımı yapacaksanız tadını daha iyi almanız için beyaz ile başlamalısınız. Ayrıca, bazı şarap evlerinde restoran menüsü daha gelişmiş olabiliyor. Bu sayede, yemeğinizin yanında bir şişe şarap da tercih edebilirsiniz.

Ücretlendirme

Şarap fiyatları gerçekten bağ evinden evine çok değişken olmakla beraber bilmenizde fayda olabilecek bir bilgiyi vermek istiyoruz. Şarap almaya karar verdiğiniz takdirde bizim gittiğimiz tüm bağ evlerinde tadım ücreti alınmıyordu. Bu da gerçekten güzel bir özellik ve insanı memnun ediyor.

Peki Biz Hangi Bağ Evlerini Ziyaret Ettik?

Sizlere referans olması açısından biz ziyaret ettiğimiz bağ evlerini ve kendi görüşlerimizi sizlere bu kısımda aktaracağız. Sizlerde bu bağ evlerini ziyaret ederseniz umarız ki bizden daha keyifli vakitler sizlerin olur. 🙂

Urlice Şarapçılık

Biz günümüze saat 10-11 arası Urlice Bağ Evi’ni ziyaret ederek başladık. Açıkçası ilk bağ evi ziyaretimizde biraz hayal kırıklığı yaşadık. Biz vardığımızda içeride sadece bir grup insan vardı. Şarap tadımı yapmak istedik. İlk başta olumlu yanıt aldık. Birazdan sizi içeri davet ederiz dediler. Biraz zaman geçip tekrar hatırlatınca rezervasyonunuz var mıydı, dışarıdan grup gelecek tadım yapacaklar tarzı bir yaklaşım gösterdiler. Biz de tam anlamıyla tadım yapamadık. İlk oturduğumuzda sipariş ettiğimiz bir kadeh şarabı içip oradan ayrıldık. Siz buraya gitmeye karar verirseniz önceden rezervasyon yaptırırsanız daha iyi olacaktır.

Bu bağ evinin artısı güzel bir bahçe kısmı olmasıydı bizim için. Bahçesinin hemen önünde üzüm bağları sizi bekliyor. Saatlerce arkadaşlarımızla sohbet edip, yüzlerce fotoğraf çekebilirdik.

Usca Şarapçılık

Urlice’den sonra geçtiğimiz Usca Bağ Evi’nin nispeten büyük bir bağ evi bulunuyor. Ziyaretçi sayısı açısından bizim gittiğimiz zaman diliminde Urlice’den daha kalabalıktı  ve buranın da güzel bir verandası var. Bağlara biraz daha yüksekten bakıyor.

İçerideki ilgi ve yaklaşım bizim çok hoşumuza gitti. Burada tadım gerçekleştirdik ve beğendiğimiz şarapları alıp buradan mutlu bir şekilde ayrıldık. Ayrıca, bağ evinde görev alan gıda mühendisi bir arkadaş rehberliğinde şarap üretim tesislerine ve mahzene ziyarette bulunduk. Güzel bir anlatım ile gerçek bir şarap bağ rotasına burada başlamış olduk.

Urla Şarapçılık

Bu bölgede işini en çok büyüten ve en büyük tesisi olan şarap bağları Urla Şarapçılık’a ait. Gerçekten ziyaretçi sayısı da diğer bağlara göre daha fazla. Bu nedenle şarap üretim tesislerini ve mahzene belli bir kalabalık birikince topluca rehber eşliğinde gezi düzenliyorlar.

Urla Şarapçılık’ın şaraplarına büyük süpermarketlerde de bulabilirsiniz fakat burada deneyimlemek ve sadece beğendiklerinizi daha uygun fiyata almanın keyfi farklı oluyor. Özellikle uluslararası ödüllü şarapları ile farklarını konuşturuyorlar. Biz şahsen en çok Tempus adlı şaraplarını beğendik. Gerçekten içimi ve damakta bıraktığı tat ile farkını hissettiriyor.

DSCF8939

MMG Şarapçılık

Bulması bazılarına en göre en zor olan ama bizim navigasyon uygulamaları ile kolaylıkla bulduğumuz bir bağ eviydi. Bize en samimi gelen bağ evi burası oldu. Akşam 5’e doğru vardığımız bu bağ evinde ziyaretçi sayısı oldukça azdı. Restoran fırını da kapanışa hazırlandığı için çalışmıyordu. Bizim için pratik bir lavaş pizza hazırladılar ve açlığımızı gidermeye yardımcı oldular. Bu bağ evinin en büyük artıları bizim için fiyat-performans şaraplarının bulunması ve bir tepede yer aldığı için manzarasının enfes olmasıydı.

DSCF9016

2017 yılında mahzen gezisi yaptıramayacaklarını belirtmişlerdi. Sebebi olarak, daha önceki mahzen gezilerinde ziyaretçilerin fıçıların balmumu tıpalarını çıkartıp bir fıçıyı ziyan etmesiymiş. Söz konusu tıpanın zamanından önce çıkarılması halinde şarabın tadı bozulmaya uğradığını da dipnot olarak belirtmek isteriz.

Ve son olarak belirtmek isteriz ki bizim deneyimlerimiz gittiğimiz dönemde bu şekildeydi. Yolunuz buraya düşerse umarım çoook keyif alırsınız. Eğer bizim verdiğimiz bilgilerde köklü değişiklikler olduğunu düşünüyorsanız bu yeni bilgileri bize iletirseniz bu yazımızda yer vermek isteriz 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s