Nürnberg: Bir Hafta Sonu Kaçamağı

Hafta sonu yaklaşırken her defasında nereye gidelim diye düşünürken buluyoruz kendimizi. Polonezköy gibi kaçamaklar veya İstanbul’a yakın bağ rotaları aklımıza düşerken Schengen vizemizin halen geçerli olduğu vakitte yurt dışı kaçamağı aklımızı çelmeyi başardı. Bunun üzerine, iş yerlerimizden izin almamızı gerektirmeden Cuma akşamı veya Cumartesi sabahı uçuşuyla gidebileceğimiz Pazar günü de olabildiğince geç saatte dönebileceğimiz bir alternatifi araştırmaya başladık.

DSCF6097

İlk alternatiflerimiz arasında Budapeşte vardı fakat ilerleyen rotalarımızda Viyana-Budapeşte gibi Orta Avrupa gezisi planladığımız için ertelemeye karar verdik. Devamında hava yolları şirketlerinin sitesinde Avrupa içerisinde gidebileceğimiz lokasyonlara şehir şehir bakmaya başladık. En son karar verirken ise, havalimanının yakınlığı ile vakit kaybı yaratmayacak, mimarisiyle bizi memnun kılacak ve Alman birasının başarısını tekrar bize hatırlatacak Nürnberg’te karar kıldık.

Nasıl Ulaşırım?

THY ile Atatürk Havalimanı’ndan Nürnberg Havalimanı’na 3 saatlik bir uçuşla ulaşabilirsiniz. Pegasus’un ise Nürnberg’e 1 Mayıs 2018’den itibaren uçmaya başlayacağını not etmek isteriz. Bizim uçuşumuz saat 08:30’da olup Nürnberg’e iniş saatimiz saat farkıyla birlikte 10:25’ti. Dönüş yolculuğumuz ise 18:30’da başlıyordu. Bu sayede Pazar akşamı çok da gecikmeden İstanbul’a 22:15’te varabildik. Uçak biletlerimiz iki kişi gidiş dönüş 1.400 TL’ye denk geldi. Havalimanından eve kolay ulaşım için de yakınlarda yer alan İspark’a arabanızı günlüğü 8 TL’ye bırakabilirsiniz.

Havalimanından ulaşımı sağlayabildiğiniz metro ağı ile merkeze 10 dk içerisinde ulaşabilmektesiniz. Uçuş ardından havalimanı dışarısında yer alan makinelerinden şehir içi ulaşım için gereken biletleri temin edebilirsiniz.Biz “Nürn­berg-Fürth-Stein“ alanını kapsayan bileti almayı tercih ettik. 2 kişilik aile bileti aldığımız için 12,30 € tuttu.

Nerede Konaklamalıyım?

Biz şehrin merkezi bir noktasında yer alan Hampton by Hilton’da konaklamayı tercih ettik. Hilton Honors programı kapsamında biriktirdiğimiz puanlarla bizim bu gezimizde konaklamamız bedavaya gelmiş oldu. Booking fiyatlarına baktığımızda ücretsiz iptal ve kahvaltı dahil seçeneğiyle 436 TL’ye denk geliyor.

Hampton’ın bulunduğu lokasyonda yan yana dizili olarak Motel One, Holiday Inn Express, Novotel gibi farklı seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Nereleri Gezebilirim?

 • Kaiserburg (Nürnberg Kalesi)

Bavyera’da Münih’ten sonra gelen ikinci büyük şehir olan Nürnberg’in simge binalarından biri olan Kaiserburg eski şehri izleyebileceğiniz keyifli bir seyir noktasıdır. Kale, eski şehrin meydanına çok yakın bir mesafede yer almaktadır. Kaldırım taşları ve kalenin yapısıyla sizi orta çağı deneyimlemeye davet eder.

 

 • Albrecht-Dürer-Haus

Rönesans artistlerinden Albrecht Dürer 15. yüzyılda yaşamıştır. Albrecht Dürer’in yaşadığı ev, yine eski şehir meydanında yer almaktadır ve çevresinde keyifle vakit geçirebileceğiniz kafeler yer almaktadır. Ayrıca, bu evin Nürnberg’in altın çağlarından ayakta kalmayı başaran nadide yapılarından biri olduğunu belirtmek isteriz.

DSCF6076-2

 • Historische Felsengänge

Bu etkinlikte Nürnberg şehrinin altında yer alan, taşların elle oyulması ile oluşturulan ve ortaçağda şehirde üretilen biraları uygun koşulda muhafaza etmek için kullanılan mahzenleri ve tüneller ağını rehber eşliğinde geziyorsunuz. Şehre özel olan bu etkinlikte günde bir kez ingilizce rehber eşliğinde tur düzenleniyor. Gün içerisinde düzenlenen diğer turlar Almanca ve rehbersiz gezmenize ne yazık ki müsade edilmiyor. Gitmeden Paypal ile ödeme zorunluluğu olduğu için online bilet alamadık fakat şehirdeki ilk günümüzde ertesi gün için tura kayıt olduk. Çok keyifli ve bilgi veren rehberimiz eşliğinde Nürnberg’in bira tarihini de öğrenmiş olduk. Suyun kirli ve içilmez olduğu o dönemlerde biranın ön plana çıktığını ve mahzende muhafaza edilmesi için taa eski çağlarda nasıl önlemler alındığını öğrenmiş olduk. Rehberimiz gezinin devamında hem bira üretimi hem de viski üretimi ile ilgili de ek bilgileri bizimle paylaştı. Pazar olması sebebiyle tadım kısmı açık değildi fakat dilerseniz yan tarafta bulunan restoranda yemek eşliğinde tadım da yapabilirsiniz. 2 kişilik tur biletimiz 17,60 €’ya denk geldi. Daha detaylı bilgi için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

 • Sebald

Şehrin görkemli kiliselerinden olan St. Sebald mimarisi ile sizi etkilemektedir. Navigasyona ihtiyaç duymadan şehri turlarken bile denk gelebileceğiniz bu yapıyı dışarıdan fotoğraflayabilir veya bu tarz yapıları merak eden gezginlerdenseniz içeriyi de ziyaret edebilirsiniz.DSCF6296

 • Altes Rathaus

Yine mimarisiyle ön plana çıkan bu binayı ilk gördüğünüzde ne için kullanıldığına ilişkin merak uyandırmaktadır. Eski belediye binası olarak kullanıldığını öğrendiğinizde ise merak yerini küçük bir şaşkınlığa bırakmaktadır.

 • Hauptmarkt

Açık Pazar alanı olarak nitelendirebileceğimiz Hauptmarkt’ta çiçekten, meyveye, sokak atıştırmalıklarına kadar farklı ürünlere ulaşabilirsiniz. Kalabalık ve hareketli bu meydanda yerel ürünleri deneyimleme fırsatı elde edebilirsiniz. Ayrıca, yeni yıl öncesi yıl başı pazarlarını da (Christmas Market) Hauptmarkt’ta bulabilirsiniz.

DSCF6299

 • Schöner Brunnen

Değişik tasarımıyla ilginizi hemen çeken bu çeşme, Heinrich Beheim 14.yyda inşa edilmiş olup gotik bir tarza sahiptir. Türkçe’ye Güzel Çeşme olarak çevrilen bu yapının üzerindeki figürleri tek tek incelemek isteyeceksiniz.

DSCF6287.jpg

 • Ultra Comix

Orta Çağ ve mimariden biraz uzaklaşıp günümüze ve bilim kurguya hızlı bir geçiş yapmak isterseniz mutlaka Ultra Comix’i ziyaret etmelisiniz. Game of Thrones, Batman, ve daha sayamayacağımız bir sürü çizgi roman karakterleri ve günümüz dizi karakterlerine ait küçük biblolardan kupalara, üst giyimden  zırh ve kostümlere kadar bir çok farklı ögeyi bir arada toplayan 4 katlı yeni bir dünyaya ulaşıyorsunuz.

 • Henkersteg

Şehirleri gündüz gezmek kadar gece keşfe çıkmanın da ayrı bir keyfi olduğuna inananlardanız. Eğer siz de bizim gibi düşünenlerdenseniz, bu köprüyü gece fotoğraflamayı tercih edebilirsiniz. Köprünün yine eski çağlardan kaldığını ve celladın evine giden bir yola açıldığını hatırlatmak gerekirse de bu tavsiyemizi o zamanlarda dikkate almayacağınıza emin olabiliriz.

 • Holy Spirit (Heilig-Geist-Spital)

Nürnberg’te bir hastanenin aynı zamanda muhteşem bir manzara noktası olarak nitelendirildiğini söyleyebiliriz. Hastanenin geçmişi 1332’lere dayanmaktadır.

DSCF6312.jpg

 • Zeppelinfeld

Nürnberg geziniz öncesinde biraz tarihini araştırdığınızda Zeppelinfeld’in Hitler’in gücüne güç kattığı önemli bir miting alanı olduğuna rastlıyorsunuz. Gitmeden önce Hitler’in miting görüntülerini izlerseniz bu alanın halkı etkilemek için ne denli önem taşıdığını da görmüş olursunuz.  Özellikle 1933 – 1938 yılları arasında Alman halkı ve Parti arasında dayanışmayı sembolize eden yıllık mitingler de burada gerçekleşmiştir.

DSCF6604.jpg

 • Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände (Documentation Center Nazi Party Rally Grounds)

Bir belgesel merkezi olarak nitelendirebileceğimiz bu müze alanında “Fascination and Terror” adlı sergiyi ziyaret ederek Nasyonal Sosyalist rejimin gidişatı ve içeriğine ilişkin bilgiler edinebilirsiniz.

DSCF6560

 • Grosser Dutzendteich

Tarihi gezinize bir mola verip huzur dolmak ve doğa ile iç içe olmak istiyorsanız Dutzendteich gölünü ziyaret edebilirsiniz. Biz Şubat sonunda sabah erken saatte ziyaret etmeyi tercih ettiğimiz için dereceler -9’u gösteriyordu ve göl donmuş bir haldeydi.  Yüzümüzde gülümsemeye sebep olan bir görüntü ise o saatlerde gelen bir ailenin küçük kızlarının göl üzerinde paten kayması oldu.

DSCF6668

Nerede Yiyebilirim?

Sırf iç dekorasyonu için bile gidilebilecek bu mekanda güzel müzikler eşliğinde lezzetli bir hamburger ile açlığınızı yatıştırmak için mutlaka ama mutlaka akşam yemeği listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Almanya içerisinde birçok farklı yerde de yer alan Hans im Glück’ün kendine özgü bir tarzı var. Ağaç gövdeleri arasında kendinizi doğanın içerisinde de hissederek keyifli kokteylinizi yudumlayabilirsiniz.

Eski şehir geziniz ardından acıktığınızda uğrayabileceğiniz bir diğer mekan ise Bratwurst Röslein’dir. İçerisi oldukça geniş ve ferah olan bu mekanda, garsonlar Bavyera kıyafetleriyle servis yapmaktadırlar. Lezzet açısından başarılı olan Röslein’de 1672’de Nürnberg Tucher birasını deneyebilirsiniz.

DSCF6258

Güzel şnitzeli ile açlığımızı gideren ve ev yapımı biraları ile bizi kazanmayı başaran bir diğer mekan da Nürnberger Alm oldu. Tabii ki her yemeğin yanında servis edilen patates salatalarından da tatmış olduk. İçerinin dekorasyonunda tavana asılı kızaklar ve kozalaklar ise mekan dekorasyonu açısından Nürnberg’in güzel bir şehir olduğuna kanaat getirmemize sebep oldu.

 • Cafe Bar Katz

Bir kahve içmeden dönmek istemedik Nürnberg’ten. İstanbul ile karşılaştırıldığında Balat ve Karaköy’deki mekanları hatırlatan retro havayı içinize çekebileceğiniz keyifli ve kalabalık yerlerden biri Cafe Bar Katz. Hem kahve hem içki servisi bir arada yapılmaktadır.

 • Cafe Bar Wanderer

Kaiserburg ve Albrecht Dürer Haus ziyareti ardından biraz dinlenmeye ihtiyaç duyuyorsanız dış mekanı da olan Cafe Bar Wanderer’da soluklanabilirsiniz. Maalesef bizim gittiğimiz günlerde kapalıydı fakat giden kişilerin yorumlarına baktığımızda bir öğlen birası yudumlamak için tercih edebileceğinizi belirtebiliriz.

Oktoberfest sayesinde tanıştığımız ve bizi hemen o günleri hatırlatıp yüzümüzde bir gülümsemeye sebep olan mekanlardan biri Augustiner’dir. Albrecht Dürer evinin komşusu olan bu mekan ev ile benzer bir dış yapıya sahiptir. Augusitner bir Münih bira markası olup 1328’ten beri yüksek kaliteli biralar üretmektedir. Menüye ve fiyatlara ise sitesinden ulaşabilirsiniz.

DSCF6064

3 comments

 1. Merhaba, bu Perşembe günü Nürnberg’e gideceğiz ve sayenizde oldukça faydalı bilgiler edindik. Emeğiniz için teşekkür ediyorum, iyi gezmeler!

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s