Balat Fotoğraf Çekim Noktaları

İstanbul’un en popüler semtlerinden biri olan Balat son yıllarda adeta bir açık hava fotoğraf stüdyosuna dönüştü. Bu semtin her bir duvarı, binası, daracık sokak araları, vintage kafeleri, sokak aralarına serpiştirilmiş klasik araçları, sehpaları, sandalyeleri birer birer fotoğraflarımıza renk katıyor. Ben herkesin gittiği yere gitmek istemiyorum diyorsanız siz bilirsiniz ama fotoğraf açısından güzel bir deneyimi kaçırmayın deriz.

Bu yazımızda da Balat’da size hangi köşede nasıl fotoğraf kareleri yakalayabileceğinize dair ipuçları vermek istiyoruz. Yazımızı okuduktan sonra Instagram üzerinden sizlerin de pozlarını görmek isteriz. 🙂

DSCF1579

Balat Sahil

Aracınızı sahildeki İspark’a parkedecekseniz ya da deniz yolu ile gelecekseniz zaten ilk uğrayacağınız durak burası olacaktır. Ayrıca, İstanbul’da deniz havası almadan bir hafta sonu geçirmek istemeyenler için Balat sahilinin de tercih edilebilecek yerler arasında olduğunu belirtmek isteriz. Balat’ın renkli dünyasına doğru ilerlemeden durup birkaç fotoğraf da burada çekinebilirsiniz.

Çoğu sahilin aksine denize sıfır nokta olduğu için bunu fotoğraflarınızda güzel bir ambiyans olarak kullanabilirsiniz. Tıpkı bizim yaptığımız gibi. 🙂

Ayrıca, İstanbul’un silüetini oluşturan eski tip tekneleri de bir arka plan olarak kullanarak fotoğraflarınızdaki etkiyi güçlendirebilirsiniz.

Balat Parkı

Hemen sahilin yanında olan bu park alanında ise yeşilliğin içerisinde farklı poz denemelerinde bulunabilirsiniz. Şimdiden uyaralım hava sıcaklığı artar artmaz yeşilliğin herbir metrekaresi piknik alanı olarak tutuluyor ve mangallara ev sahipliği yapılıyor.

Şayet bu alanı boş yakalarsanız fotoğraflarda parktaki diğer ağaçlar gibi sabit durmaktansa hareketli ve doğal pozlar çekinmenizi tavsiye ederiz. İleri doğru yürüyün, doya doya zıplayın, hatta isterseniz moon walk yapın bundan kime ne! 🙂 O parktaki insanları nasıl olsa bir daha görme olasılığınız çok düşük. 🙂

Merdivenli Yokuş

Balat’ın en meşhur sokağı burasıdır desek yanlış olmayacak. Günün her vakti burada fotoğraf çekinen kitleler görebilirsiniz. Sokağı bomboş yakalamak biraz zor. Biz sokağı boş yakalamak için çektiğimiz model ile arka plandaki diğer insanları kapattık veya sabırla insanların kadrajdan çıkmasını bekledik. Fotoğrafçılık sabır işidir. Bu fotoğrafçılıkla ilgili ilk öğrenilmesi gereken öğretilerden biri sanırız. J Burada sokağı boş yakalamış gibi güzel bir poz çekmek istiyorsanız 3 taktik benimseyebilirsiniz:

  • Sabırla bekleyebilirsiniz.
  • Uzun pozlama yapabilirsiniz.
  • Photoshop ile insanları ve diğer objeleri yok edebilirsiniz.

İncir Ağacı Kahvesi

Bu kafe de Balat semtinde en çok ziyaret edilen kafeler arasında yer alıyor. Bulunduğu sokağın özelliklerinden ve barındırdığı renklerden ötürü her saniye burada pozla çekinmekte ve flaşlar patlamaktadır. Siz de bu renkli alanı kendinize fon olarak kullanabilirsiniz. Arka planınızda bu kadar renkli bir alan olduğunda çok fazla duvara yakın durmamanızı tavsiye ederiz. Mutlaka arka plan ile aranızda birkaç adım mesafe bırakın ki fotoğraflarınızda arka plan ile iç içe geçmeyin.

DSCF0413DSCF1222

Özel Fener Rum Lisesi

Ülkemizdeki Ortodoks cemaati için sembol yapılardan olan bu lise bize her daim Hogwart’ın sihir okulunu hatırlatıyor. Binanın kiremit rengi dış cephesi, korkutucu heybeti ve İstanbul için eşsiz mimarisi fotoğraflarınız için çok iyi arka fon sağlıyor.

DSCF1503

Balat’ın sokaklarının dar olduğunu söylemiştik. Bu nedenle Özel Fener Rum Lisesi’nin güzelliğini çevresindeki sokaklardan geniş açılı lensiniz yoksa tam olarak karelere sığdıramıyorsunuz. Bu nedenle navigasyonunuza Tevkii Cafer Camii’nin adını yazın ve avlusuna girin. Avlusundaki açıdan okulu tam karşıdan görecek ve müthiş kareler yakalayacaksınız.

Sancaktar Yokuşu

Özel Fener Rum Lisesi’nin yanıbaşındaki bu yokuş aynı zamanda merdivenli bir yokuş. Merdivenleri kullanarak ve dilerseniz okulu da kadraja sokarak enfes pozlar yakalayabilirsiniz.

DSCF1519

Bekri Mustafa Sokak

Balat’a ara ara giden bir çift olarak bu sokakta güzel bir sürprizle karşılaştık. Sokakta bulunan köşe bir alana park edilmiş kırmızı renkli eski model bir Volkswagen minivan bizi bekliyordu. Biz de bu şansı değerlendirip, minivan bize aitmiş gibi sayısız fotoğraf çektik. 🙂

DSCF1468

Renkli Evler, Yokuşlar ve Merdivenler

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak semtte çok fazla sayıda eski tip güzel boyalı evler, eski İstanbul’dan kopup gelen yokuşlar ve merdivenler bulunuyor. Her gidişinizde fotoğrafçılık açısından yeni bir sürprize de tanık olabiliyorsunuz.

Siz de yazımızı okuduktan sonra burayı ziyaret edeceksiniz şimdiden keyifli vakitler dileriz.

DSCF1348

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s