Kapadokya: Doğal Güzellikler Diyarı

Yaptığımız en büyük hatalardan birinin “nasıl olsa bir gün gideriz, sonuçta yurt içi; önce yurt dışını bir gezelim” diyerek Kapadokya bölgesine yapacağımız ziyareti ertelemek olduğunu saat sabah beş küsürde gün doğumunu sıcak hava balonunda gökyüzünde süzülüp izlerken fark ettik.

DSCF4215

Bir gezi yazısına pişmanlık ifadesi ile başlamak pek de karşılaştığınız bir durum değildir fakat, Kapadokya coğrafyasının güzelliğini vurgulamaya başlamadan önce duygularımızı en net şekilde ifade etme ihtiyacı hissettik. Kapadokya seyahati size sadece güzel anılar ve olağanüstü fotoğraflar kazandırmayacak, aynı zamanda dünyada başka neresi böyle güzellikler barındırıyor diye araştırma ihtiyacı hissettirecek.

Kapadokya’ya Ulaşım

İstanbul’dan gidiyorsanız bölgeye ulaşmanın en pratik ve rahat yolu Kayseri Havalimanı’na uçarak burada araç kiralamaktadır. Mayıs 2018’deki seyahatimizde  THY ile Atatürk Havalimanı’ndan Kayseri Havalimanı’na 2 kişi gidiş geliş 450 TL uçak bileti ve Avis 310 TL  2 günlük Hyundai i20 benzinli araç kirası ile ulaşım sağladık. Kapadokya bölgesinde gideceğiniz vadilerin hemen hemen hepsinde yollar iyi olduğu için 4 çeker bir araç kiralamanıza gerek olduğunu düşünmüyoruz.

Kapadokya Konaklama

Kapadokya’da konaklayabileceğiniz yerleşim birimleri biraz çeşitli fakat hepsi birbirine çok yakın konumda yer alıyor. Bu yerleşim birimlerinden başlıcaları Göreme, Ürgüp, Avanos ve Uçhisar’dan oluşuyor. Bu bölgelerde bir çok otel, cave otel ve pansiyon yer alıyor.

DSCF4786

Bu konaklama opsiyonları arasında kendi değerlendirmelerimize göre fiyat/performans açısından en uygun seçenek olan Göreme’de yer alan Cappadocia View Hotel’de 320 TL’ye 2 gece konakladık. Konaklamamızdan çok memnun kaldık. Açıkçası sürekli dışarıda olduğumuz için kahvaltısı iyi, hijyenik ve otopark imkanı olan bir otel bizim için yeterliydi ve bu otel gerçekten 3 kriter de bizi memnun etti.

Daha sonradan keşfettiğimiz ve arkadaşlarımızın da daha önce konaklayarak memnun kaldığını öğrendiğimiz Uçhisar’da yer alan Millstone Cave Suites’i de konaklama için size tavsiye ederiz. Mükemmel bir atmosferi, lezzetli yemekleri olan bu otelde biz testi kebabını denedik. Konaklamak isteyenler için daha yüksek bütçe isteyen bu otelden mutlu ayrılacağınızı düşünüyoruz.

Kapadokya’ya Ne Zaman Gitmeliyim?

Kapadokya’ya yılın her mevsiminde gidebilirsiniz. Her mevsim size coğrafi olarak farklı güzellikler sunacaktır. Sıcak hava balon turu deneyimi için şansınız en çok sıcak mevsimlerde yüksek iken, karlı bir havada bölgeyi havadan seyretmek ve fotoğraflamak da size unutulmayacak anlar yaşatacaktır.

Unutmadan burada size not edelim, sıcak hava balonu turları rüzgar ve/veya yağış tahminlerine göre gerçekleşmekte veya iptal edilmektedir. Örneğin, 26 ve 29 Mayıs 2018 tarihlerinde balon turu gerçekleşirken 27 ve 28 Mayıs 2018’de bölgedeki balon turları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından iptal edildi. Kuvvetli rüzgar ve uçuş saatlerinde yağış ihtimali balon turlarını kesinlikle iptal olmasına sebep oluyor. Bizim uçuşumuzu gerçekleştirdiğimiz 27 Mayıs 2018 Cumartesi sabahı rüzgar balon turu elverişliydi ve kuvvetli sağanak yağışın uçuş saatlerimizin dışında öğleden sonra yağması bekleniyordu.

DSCF4282

Kapadokya’nın Eşsiz Deneyimi: Balon Turu

Tek cümle ile özetlemek istiyoruz:

“Kesinlikle denemelisiniz ve başkalarına bu deneyimi anlatan siz olmalısınız.”

Çok iyi özetlediğimizi düşünsek de işte size şimdi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulmaya yardımcı olacağız. Biz Voyager Balloons ile uçuşumuzu gerçekleştirdik.

Kalkıştan inişe kadar kesinlikle güvenli bir deneyimdi. Pilotlarımız da keyifli insanlardı. İnişte biraz sepet sarsılıyor ama olur o kadar. Ayrıca, uçuş deneyimi alacağınız firmayı nasıl seçeceğinizi ve bu deneyimin ekonomik yönüne değinmek istiyoruz. “Kapadokya balon turu” anahtar kelimeleri ile arama motorlarında arama yaptığınızda çok fazla balon şirketi olduğu dikkatinizi çekecektir. Fiyatlar genellikle 120-180 Euro arasında değişiyor. Ne yazık ki aralarında bir mutabakata varmışlar ve Ortaköy’deki kumpirciler gibi bu firmalarda fiyatlarda indirim yapmaya yanaşmadan ortalama 150 Euro fiyat ile 2018 yılında hizmet veriyorlar.

Kapadokya Balon

Diğer seyahat bloglarına baktığınızda da tecrübeli pilotları olan balon şirketlerini tercih edin önerisini sıkça görecekseniz. Bu bloglarda yazılan firmaları ararsanız da size biçilen minimum 150 Euro fiyat Euro’nun önlenemez yükselişi sonrası maalesef yerli turiste acaba dedirtiyor. Ayrıca, kimse size uçuş sabahı tecrübeli bir pilotun o gün balonu uçacağını garanti etmiyor. Siz de kardeşim kaç saat uçuşun var diye sormuyorsunuz. Firmaların aldığı olumlu yorumlara güvenmek durumundasınız. Peki bizce siz hangi firmaları seçmelisiniz? İşte bizim size önerilerimiz:

  • Öncelikle şunu ifade edelim kaliteli firmalar çok da paranızı hemen tahsil etme peşinde olmuyorlar. Çünkü balon turu daha önce de söylediğimiz gibi hava durumuna göre iptal olabiliyor. Bizim uçuş gerçekleştirdiğimiz Voyager gibi firmalar rezervasyon esnasında değil balon turu gerçekleşmeden hemen önce tahsilat yapıyorlar.
  • Firmaların sosyal medyadaki yorumları çok önemli. Bazı firmaların uçuşlarının 50 dakikadan az sürdüğüne yönelik yorum okursanız bu firmaları kafanızdan silin. Standart uçuşlar genellikle rüzgar durumuna göre 50-70 dakika arası sürüyor.

Tekrar ve tekrar vurgulamak istiyoruz balon turu fiyatları pahalı olsa da durumunuz varsa da bu deneyimi yaşamalısınız.

 

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Üç Güzeller: İki büyük, bir küçük peribacasından oluşan Kapadokya’nın önemli simgelerinden biri olan bu coğrafi oluşumu rotanızın üst sıralarına yazabilirsiniz. Göreme’den yaklaşık 10 dakika da ulaşabilirsiniz.

 

Uçhisar Kalesi: Kapadokya’nın en yüksek noktası diyebiliriz burası doğal oluşum için. Özellikle balon turu yapmadıysanız bari buradan Kapadokya bölgesine yukarıdan bakıverin.  Kaleye girişte sizden 3-5 TL gibi bir ücret alınıyor ve müze kartı burada geçerli değil. Son olarak da merdiven çıkmaya hazır olun.

 

Ortahisar Kalesi: Uçhisar Kalesi’ne çıktım bir de buraya da çıkmam gerekiyor mu diyorsanız ve zamanınız kısıtlıysa burayı es geçebilirsiniz. Daracık, dik merdivenlerinden çıkması zor olduğu ve güvensiz geldiği için Uçhisar Kalesi yanında maalesef yedek kulübesinden kurtulamayacaktır. Buraya girişte de 3 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

 

Göreme Açık Hava Müzesi: Müzekart ile girerek eski çağlarda insanların yaşayarak kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları oyduğu geniş bir kaya yerleşim birimini gezebilirsiniz. Biz mağara gibi oyuklardaki atmosferi sevdik. Özellikle fotoğraf çekmek için oyuğa giren gün ışığı mükemmel bir fırsatlar sunuyor. Değerlendirmesi size kalmış 🙂

 

Rose Valley (Güllüdere Vadisi): Etrafı vadiler ile çevrili ve keyifli bir trekking imkanı sunan noktalardan biridir. Akşam üstü yürüyüş rotası arıyorsanız burayı kesinlikle not etmelisiniz.

DSCF4747

Kızılçukur Vadisi: Gün batımında kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir vadi burası. Ziyaretçiler sandalyesi ve erzakları ile gelip gün batımının keyfini burada çıkarıyorlar. Sanıyoruz ki Kapadokya’da gün batımı en iyi buradan izleniyor. Otomobil ile vadiye girişte cüzi bir ücret alınmaktadır.

 

Paşabağı Vadisi: Peri bacaları oluşumunun en çok hoşuma gittiği ve bizi büyülediği vadiyi bize sorsanız size işaret edeceğimiz yer bu vadi olurdu. Özellikle balon turunda üzerinden uçarken bile işte buraya gitmeliyiz dediğimiz bir noktaydı. Buraya giriş ücretsizdir.

 

Güvercinlik Vadisi: Herkesin fotoğraf çektirdiği nazar boncuklu ağaçlar nerede diyorsanız işte burada sizi bekliyor. Vadi aynı zamanda size bir yürüyüş rotası da sunuyor. Kesinlikle uğramanız gereken yerlerden biri ve giriş ücretsiz. Dilerseniz güvercinleri de besleyebilirsiniz.

 

Zelve Açık Hava Müzesi: Bölgenin en eski yerleşim birimlerinden olan bu açık hava müzesine müze kartınız ile girebilirsiniz. Bizim gibi seyahatinizin sonuna saklarsanız, çok etkileyici gelmemeye başlayabilir şimdiden uyaralım. 🙂 Gezdiğimiz yerler arasında kaleleri saymazsak en eğimli parkur buradaydı diyebiliriz.

 

Turasan Şarap Fabrikası: Bölgedeki iki büyük şarap üreticisinden birinin Şarap Fabrikası’na gidip şarap tadımı yaparak, beğendiğiniz şarapları uygun fiyata alabilirsiniz. Kırmızı şarap tercihi olarak Seneler serisini ve beyaz şarap tercihi olarak da yöreye ait Emir üzümünden yapılan şaraplarını deneyebilirsiniz.

 

Kocabağ Şarap Evi: Bölgenin diğer şarap üretici olan Kocabağ şarap evi de sizi güzel bir şekilde ağırlayıp tadım imkanı sunuyor. Marketlerde bulamayacağınız bu markanın şaraplarını lezzetlerinden ötürü evinize de götürmek isteyebilirsiniz.

 

Kızılırmak Asma Köprü: Avanos ilçesinin merkezinde yer alan ve Kızılırmak üzerine kurulu sadece yayaların geçtiği ve sallanan ahşap bir köprüdür. Kızılırmak kıyısında yeşillikler arasında keyifli vakit geçirmek isterseniz ve Avanos’u da göreyim diyorsanız buraya da uğramanızı tavsiye ederiz. Ayrıca, burada bir sürü ördek de sizi karşılıyor olacak.

DSCF5068

Çavuşin Seramik: Hazır buralara kadar gelmişken çömlek yapımını da deneyebilirsiniz. Biz Çavuşin Seramik’de ustamız eşliğinde deneme şansı elde ettik. İnsanı rahatlatan keyifli bir aktivite olarak tanımlayabiliriz. Çömleklerinizi pişme süresinden ötürü eve götürme imkanınız olmuyor fakat satış alanından dilediğiniz ürünleri hediyelik olarak evinize alabilirsiniz.

 

Kapadokya’da Yemek Lezzetleri

Pumpkin: Akşamınızı keyifle ve muhabbetle geçirmek isterseniz yerinizi önceden rezerve edin deriz. Burada yemekler kadar garsonların içtenliği ve şefin ilgisi dikkatinizi çekecektir. Fiks menü olarak çorba, 6-7 çeşitten oluşan ordörv tavağı, ana yemek (kuzu incik, dana bonfile, sac tava, tavuk veya sebze yemeği), tatlı, meyve tabağı ve yerli içecek sunuyorlar. Eğer şarap içmek isterseniz ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Etli menü tercih ederseniz fiyat 90 TL, sebze yemekli menü için fiyat 70 TL’dir. Tatlı bir dekorasyona sahip bu mekanda akşam saatin nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz bile.

DSCF5008
Seyyah Han: Yağmurlu Kapadokya öğleninde sığınağımız olan bu mekan oldukça geniş. İçerideki konseptten anladığımız kadarıyla akşamları canlı müzik de yapıyorlar. Yemek öncesinde gelen zeytinyağı, tulum peyniri ve zahterden oluşan üçlü başlangıç tabağı lavaşıyla birlikte açlığınızı yatıştırmak için sizi bekliyor. Biz burada kuzu incik ve çökertme kebabı yedik. Porsiyonlar oldukça doyurucuydu. Ortalama üstü bir lezzet fiyatlama dengesine sahip bir mekan olarak adlandırabiliriz.

 

Millocal Restoran: Huzuru arıyorsanız doğru yerdesiniz. Gezi planımızın son durağı olan Uçhisar’da testi kebabı denemek için tercih ettik. Önceki akşam arayarak öğlen için siparişimizi verdik ve rezervasyonumuzu yaptırdık. Eğer iki kişiyseniz tadını denemek için tek bir testi kebabı sipariş etmeniz yeterli olacaktır. Sizin yanınızda testiyi kırıyorlar ve servisi yapıyorlar. Lezzet açısından oldukça başarılıydı. Fiyat olarak da 60 TL idi. Biz yanına Millstone köfte siparişi verdik. Köftesi kaburga etinden yapıldığı için olsa gerek alışılmıştan biraz farklı fakat oldukça lezzetli bir tada sahipti. Fiyatı ise 55 TL idi.

 

Yine ortalama üstü fiyat olarak nitelendireceğimiz bu mekan yine de atmosferi ve yemeklerinin lezzeti açısından kesinlikle ziyaret etmeye değer. Açık alanında otururken Kapadokya’nın güzelliklerini seyretmeye devam edebilir ve yemek ardından biraz ötede kurulu salıncakta keyif yapabilirsiniz.

 

Kapadokya’ya gidecek siz değerli okuyucularımıza şimdiden keyifli yolculuklar ve balon uçuşuna elverişli hava durumları dileriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s