Bozcaada: Gün Batımı Sizi Bekler

Bazen plan yapmak zor gelir bazen ise yol gözünüzde büyür. Diyeceksiniz ki gezgin ruhlu biri de bunları hisseder mi? Bayram trafiğinin olduğu bir dönemde tam olarak hissetmese de şüpheye düşebilir ama her zaman alternatif bir rotanın çizilebileceğini de bilir.

Bu sebeple deriz ki eğer aklınızda bir gram bile Bozcaada’ya gidilmeye değer mi sorusu varsa hiçbir şüpheye mahal bırakmadan yola çıkın.

Nasıl Ulaşırım?

1.Opsiyon (İstanbul – Çanakkale – Geyikli – Bozcaada) :İstanbul’dan yola çıkıp Çanakkale üzerinden gitmeyi planlıyorsanız önce Lapseki – Gelibolu, Eceabat yada Kilitbahir feribotlarından biri ile Asya kıtasına geçip, sonrasında Geyikli kasabasına ulaşıp sizi 35 dakikada adaya atacak arabalı feribota binebilirsiniz. Feribotta geçirdiğiniz süreler ile normal şartlar altında bu rota 5-6 saatinizi alacaktır.

Eğer karşıya geçmek için Lapseki’yi kullanacaksınız bu iskelede iki firma faaliyet gösteriyor. Bu firmalar Gestaş ve Gelçar’dır. Gestaş Gelibolu-Lapseki seferi yaparken, Gelçar Gelibolu – Çardak seferi yapıyor. Çardak Lapseki’ye göre 2 km daha geride kalıyor. Yoğun zamanlarda Gestaş daha düzenli aralıklar ile kalkarken Gelçar dolunca kalkıyor.

Biz bu rotayı kullanarak gece 02.30’da yola çıktık. Feribot bekleme süreleri ve gece temkinli sürüş stilimiz ile sabah 9’da adaya vardık.

DSCF5770

2.Opsiyon (İstanbul – Bandırma – Geyikli – Bozcaada) : İstanbul’un Avrupa yakasında oturuyorsanız ve yoğun trafikten çekiniyorsanız Yenikapı-Bandırma feribotu sizin imdadınıza yetişecektir. Böylece Asya’ya geçtikten sonra yetişeceğiniz tek feribot Geyikli feribotu olacaktır. Bunun büyük rahatlık demek olduğunu deneyince anlayacaksınız. 🙂 Yolculuk süresi feribot süreleri ile yine 6 saatinizi alacaktır.

**Önemli bir tavsiye**: Yaz sezonunda Geyikli-Bozcaada feribotu rezervasyon ile çalışıyor. Feribotun %80’i rezervasyonlu araçlara ayrılırken %20’si ise sırada bekleyenlerden alınıyor. Bozcada-Geyikli yönünde rezervasyon ücretsiz iken, Geyikli-Bozcada yönünde bilet satın almanız gerekiyor. Eğer bilet aldığınız sefer saatinden önce giderseniz de normal sıraya girip erkenden feribota binme şansını deneyebiliyorsunuz. Özellikle bayram tatillerinde rezervasyon yaptırmazsanız dönüşünüz çileye dönebilir. Gestaş’ın sitesinden bir an önce seyahate çıkmadan rezervasyon yaptırın. Rezervasyon sayesinde Bozcaada’dan dönerken hiç sıra beklemeden feribot saatinden 45 dakika önce otelinizden çıkıp feribotunuza binebilirsiniz.

DSCF5908

Nerede Konaklarım?

Ramazan Bayramı’nda Kurban Bayramı’na göre göreceli kısa bir tatil olsa da bir ay öncesinde aradığımız pansiyonlar çoktan dolmuştu. Bir de üstüne bizim arifeden sonraki gün gitme isteğimiz eklenince alternatifler azaldı. Yine umutsuzluk ve trafik derdine düşmeden burada  bir talih döngüsü yaşandı ve çok tatlı sahipleri olan Alaybey Ada Evi Pansiyon bize kapılarını açtı. 2 gece konakladık.

Burada hemen hizmet kalitelerinden de bahsetmek gerekir. Sabah bir sürü lezzetli reçelin olduğu kahvaltı, gün batımı şarap tavsiyeleri, odamızın yanındaki minik tatlı dış alana uyku saatimizde kimseyi almaması bizi özel hissettirdi. Hazırladıkları kahvaltı çeşit ve tat olarak gayet tatmin ediciydi. Bu arada tabii ki burası Ege. O yüzden kahvaltı da et şarküteri ürünleri beklemeyin. 🙂

Ada İçinde Ulaşım

Kaldığımız ada evi merkezde olduğu için çoğu yer yürüme mesafesinde fakat denize girmek veya gün batımını izlemek için hangi otelde konaklarsanız konaklayın araç kullanımı gerekiyor. Aracınız yoksa da dert etmeyin Ada’da bulunan servisler de sizi Ayazma plajına, gün batımına ve denize girebileceğiniz bir kaç koya daha taşıyacaktır.

Neler Yapabilirim?

Ayazma Plajı

Buzzz gibi denizi olduğunu gitmeden birçok kişiden duymuştuk fakat bunaltıcı sıcaklardan olsa gerek bizim için güzel bir serinletici etki yarattı. Bozcaada’ya erken varmamızın ve henüz odamızın düzenlenmemiş olmasının etkisiyle biz saat 10-10.30 civarı soluğu Ayazma Plajı’nda aldık. Plaj içerisinde şemsiye (10 TL) ve şezlong  (kişi başı 10 TL) kiralama imkanı var ama havlumu atıp girerim derseniz de hayhay tabii ki hiçbir ücret ödemeden deniz kum güneş üçlüsünün keyfini sürebilirsiniz. 🙂 Yol üzerinde park edecek alanlar bulunuyor. Biz erken saatte gitmenin etkisiyle kolayca yer bulduk. Saat 3 gibi geri dönerken ise araç yoğunluğu göze çarpıyordu.

Akvaryum Koyu

Ayazma dışında alternatif olarak Akvaryum koyundan da denize girebilirsiniz. Ertesi sabah gittiğimizde denize doğru ilerleyen yolda “özel mülktür araç ile girilmez” yazısı gördük. Arabayı dış alana park edip adım adım yol alırken bastıran yağmur sebebiyle maalesef girme şansı elde edemedik. Hatta bu yağmur ihtimali gün batımını da kaçıracağız endişesine düşürdü ama hava akşama güzelleşerek gün batımında bize kıyak geçti. 🙂

Beylik Koyu

Bu koy birçok Bozcaada tavsiyesinde batık gemi olduğu sebebiyle gidilip fotoğraflanması gereken bir mekan olarak karşınıza çıkabilir. Bu sebeple, bilgi güncellemesi yapmak ve geminin 2018 Nisan başında çevre kirliliği tehlikesi sebebiyle söküldüğünü belirtmek isteriz. Hatta haberlerde de Mercy God isimli bu gemiye bir veda partisi düzenlendiği yazılmış. 🙂

DSCF5821

Polente Gün Batımı

Huzur bulmak ve günün yorgunluğunu atmak için birebir. Gökyüzü ile denizin kesiştiği noktada sonsuzluğa uzanan maviliğe hayran kalacağınıza eminiz. Gitmeden önce gün batımı saatine bakmayı, eğer araba ile gidiyorsanız sandalyelerinizi yanınıza almayı ve atıştırmalıklarınıza uygun şarabı yanınıza almayı unutmayınız. Eğer sandalyeniz yok ise gün batımı izleme noktasından da kiralayabilirsiniz. Eğer bizim gibi sandviç ve şarap severseniz gitmeden Boboz ve Yunatçılar Çamlıbağ’a uğrayabilirsiniz. 🙂 Piknik örtünüzle de tatlı vakit geçirebilirsiniz tabii fakat yerlerin uzun süre oturmak için pek de konforlu olmadığını söyleyebiliriz.

**Not** Aracınız ile giderseniz size kolaylık olsun diye yolu tarif edelim. Rüzgar gülleri santraline çok yaklaştığınızda bir yol ayrımı var. Tabelayı göremezseniz kendinizi santralin kapısında bulabilirsiniz. Sapacağınız yol toprak bir yol ve nispeten daha kötü bir yol. Gün batımına gitmek için siz bu yolu tercih etmelisiniz. Yol araca zarar gelmesin diye yavaş bir sürüş ile 5-10 dakikanızı alacaktır.

DSCF5890

Gün batımının birçok evlilik teklifine ev sahipliği yaptığını da bir dipnot olarak belirtmek isteriz. Belli mi olur belki içinizden birileri de böyle bir teklifle evliliğe ilk adımı atabilir. 🙂 Eğer böyle bir sürpriz planlıyorsanız arkadaşınızdan veya bir fotoğrafçıdan fark edilmeden sizin sürecinizi çekmesini de rica edebilirsiniz. Hem güzel anılar da biriktirmiş olursunuz. 🙂

Tavsiyelerimiz dışında bir küçük de ricamız olsun batmakta olan kızıl güneşe bizden de bir selam götürürsünüz. 🙂

DSCF5954

Boboz

Siz her seyahatinizde sandviçe sığınanlardan mısınız bilemeyiz fakat biz kesinlikle öyleyiz! 🙂 Leziz peynirli ve şarküteri ürünlü sandviçler her zaman açlığımızın tavan yaptığı noktada bir kurtuluş bizim için. Boboz ise hem lezzeti hem de gün batımına yakışır şarap yanı seti ile bizi mest etmeyi başardı. Biz roastbeef içeren Ecnebi sandviçi tercih ettik. Boyutları oldukça doyurucu olduğunı belirtmek isteriz. Fiyatı 23 TL. Yanına da şarabımızla atıştırmak üzere gün batımı tabağı yaptırdık. Tek kişilik fiyatı 25 TL, iki kişi ise 32,5 TL. Tabii sizler dilerseniz peynirli veya vejeteryan sandviçlerden de tercih edebilirsiniz. Bu tercihinize göre de fiyatlar değişmektedir.

Yunatçılar Çamlıbağ

Gün batımına şarap götürmek istiyorsanız şarabınızı buradan alabilirsiniz. Soğutulmuş şarap talep ederseniz buradan alabilme şansınız var. Böylece sarabı gün batımında ideal sıcaklığında şarabı tüketme şansınız baki kalacaktır. Bizim tercihimiz Çamlıbağ Sauvignon’dan yana oldu ve keyif aldık. Beğenimiz ardından yola çıkmadan önce de uğrayarak bir beyaz, üç kırmızı şarap ile evimize döndük. Fiyat kalite performansının da gayet başarılı olduğunu belirtebiliriz.

Veli Dede

İlk gün Bozcaada lezzetlerini tatmak için durağımız Veli Dede oldu. Yakındaki çay bahçelerinden birine oturarak kavala kurabiyelerinden ve sakızlı badem kurabiyelerinden tattık. Standart kurabiyelerden tadıyla ayrıştığını kesinlikle belirtmemiz gerekir. Eve götürmek veya daha kalabalık giden gruplar için kilogram fiyatlarının 45 TL civarı olduğunu eklemek isteriz.

Çiçek Ekmek ve Pasta Fırını

Kapısında sıra görebileceğiniz bu fırının önünden geçerken sizi kendine çekmeyi başaracaktır. Hazır sıraya da girmişken ilk başta damak çatlatanı (kakaolu) ve tenedos kurabiyesini (damla sakızlı bademli) bir deneyin deriz.

 

Biraz fazla alırsanız da dönüş yolculuğunuzda leziz bir atıştırmalık olarak size bu güzellikler eşlik edebilir. Fırına özgü bu tariflerin, kurabiye canavarı olmasanız bile kalbinizi kazanabileceğini düşünüyoruz.

DSCF5727

Coffee Shelter

Önce iç dizaynı devamında da cold brew ile bizim listemize üst sıralardan giren kahvecilerden biri oldu Coffee Shelter.

DSCF5656

Öğrenci sırası dizilimiyle sizleri de ilkokul-lise yıllarına götüreceğini garanti edebiliriz. Ada gezinize ufak bir mola verip kahvenizin tadını çıkarabilir ve güzel pozlar elde edebilirsiniz.

DSCF5635

Akarsu Bozcaada

Akarsu, bizim sevdiğimiz ada dükkanlarından biri oluverdi. Özellikle endüstriyel tasarım ve ahşap tasarımlı masa lambaları oldukça dikkatimizi çekti fakat evimizde yerleşim açısından emin olamayarak bu alışverişimizi daha sonraya erteledik fakat bir çift küpe ile dükkandan ayrıldık.

Bozcaada Kalesi

Biz adadan ayrılırken uzaktan fotoğraflamakla yetindik fakat cüzi bir ücret karşılığında sizler kaleyi gezebilirsiniz.

DSCF5967

Göz Kırpan Kız

Bozcaada’nın simge kızı ile de bir fotoğrafınız olsun hani. 🙂 Google’ın da yardımıyla simge haline gelen bu duvar resminin adalı ressam Cemil Onay’a, ait olduğunu da öğrenmiş olduk. Adanın çeşitli duvarlarında kendisine ait fırça darbelerini görmek mümkün.

IMG_4214

Bade-i Aşk

Öncelikle rezervasyon yaptırarak gitmenizde fayda olacağını belirterek başlayalım. Çeşitli mezeler, ve deniz mahsulleri ile masanızı donatarak ilk gözünüze sonra da midenize bayram ettirebilirsiniz.  Şarap severseniz Bade-i Aşk’ta Çamlıbağ Cabernet Sauvignon-Kuntra’yı yemeğinizin yanında tercih edebilirsiniz. Tabii ki rakı ve alkolsüz içecekler seçmeniz de mümkün.

 

Biz her zamanki gibi ana yemek söylemek yerine mezelerden deneyerek, yanına da ara sıcaklardan karides ve midye tava tercih ettik.

Ayrıca mekana daha önceden giden arkadaşlarımızdan duyduğumuz kadarıyla lavunyanın da güzel bir ara sıcak tercihi olabileceğini eklemek ister ve yazımızı Bade-i Aşk’ın duvarında yazan aşağıdaki dizelerle kapatmak isteriz.

Şimdiden keyifli geziler dileriz. 🙂

“Her gece mutluluk ve

Üzgünlük HÜNER’le dans eder

Rum mahallesinde

Rahiyasını duyarım

Elimden içmek gelir sonra

Mey olurum Bade olurum”

Bade-i Aşk olurum”

 

 

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s