İngiltere – Vize Başvuru Süreci

2018’in ikinci yarısında kaleme aldığımız bu yazımızda belki de çoğu seyahat planı döviz kurlarındaki artış yüzünden ertelenmiş veya iptal edilmiş olabilir. Fakat, bizim gibi gözünü karartıp hala İngiltere’ye seyahat etme planı olanların vize başvurusu konusunda taze bilgilere ihtiyaç duyabileceğini düşündük. Bu nedenle merak edebileceğiz konuları kısa kısa özetlemeye çalıştık. Ayrıca, vizenizi aldıktan sonra konaklama tavsiyelerimizi buradan, ulaşım konularındaki tecrübelerimizi ise buradan okuyabilirsiniz. 🙂

Öncelikle bizim planımız neydi ufacık ondan bahsedelim. Biz çift olarak 3-11 Ekim 2018 tarihlerinde Londra’da 8 gece konaklamayı ve şehri doya doya gezmeyi planlıyoruz. Eğer denk gelen olursa haberleşmeyi unutmayalım. 🙂 (Edit 16.10.2018: Gezdik geldik. Umarım sizde en az bizim kadar eğlenirsiniz.)England_Awaits_You1Vize Başvurusu Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Vize başvurusunu online olarak yapmanız gerekiyor ve online olarak doldurduğunuz bu formda sizden çeşitli bilgiler talep ediliyor. Bu sebeple formu doldurmak biraz zaman alacaktır ama vize danışman şirketlerini kullanıp para harcamanıza da bizce gerek yok. Formu tek seferde tamamlama zorunluluğunuz bulunmuyor. Kullanıcı adı yaratarak başvurduğunuz için formdaki ilerlemeniz kaydediliyor. İstediğiniz vakit doldurmaya kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Başvuruyu bu adresten ziyaretinize 3 ay veya daha az zaman kaldığında istediğiniz bir vakit diliminde yapmanız gerekmektedir.

Eğer bizim gibi turistik amaçla gideceksiniz ziyaretçi vizesine (visit visa) başvuru yapıyor olacaksınız.

Vize Kaç Günde Sonuçlanır?

Vize başvuruları eğer hızlandırılmış hizmet satın almazsanız 15 iş günü içerisinde sonuçlanıyor. Bizim 6 aylık ziyaretçi vizesi başvurumuz 14 günde sonuçlandı. Maddi açıdan durumunuz varsa veya çok aceleniz varsa bizce oldukça yüksek fiyatlarla sundukları 3 günde vize başvurusunun sonuçlandırıldığı ekspres hizmetten alabilirsiniz.

Vize Başvuru Ücreti

Ödeyeceğiniz vize başvuru ücreti vize tipine ve kalış süresine göre değişkenlik gösteriyor. 2018 yılında geçerli vize başvuru ücretlerini sizin için burada derledik.

İngiltere ziyaretçi vizesini 6 aydan 10 yıla kadar geçerli olmak üzere verebiliyor. Fakat başvuru yaparken fiyat tablosundan göreceğiniz gibi farklı ücretler ödemek durumundasınız. Örneğin 6 aylık vize başvurusu için 130 dolar öderken 2 yıllık için 489 dolar ödüyorsunuz.

Hatırlatmakta fayda var ki vizeniz ret olursa verdiğiniz tutar yanıyor ve geri ödeme alamıyorsunuz. Bu nedenle 2 yıl ve daha uzun süreli vize başvuruları için düzenli seyahat gerektirecek bir durumu beyan etmeniz ve destekleyici argümanlar sunmanız vizenizin olumlu sonuç almasını destekleyecektir.

2 yıl ve daha fazla geçerli vize alsanız bile tek girişte maksimum 6 ay kalabileceğinizi unutmayın.

TLScontact nedir?

İngiltere vizesine başvuracaksanız TLScontact firmasını duymuştursunuz. Bu firma İngiltere Başkonsolosluğu’nun görevlendirdiği ve sizin başvuru dosyanızı ileteceğiniz ticari aracı firmadır.

Formu Doldurduktan Sonra Ne Zamana Randevu Alabilirim?

Başvuru formunu doldurup ödemeyi yaptığınız zaman TLScontact’ın şubelerinden randevu seçeceğiniz bir ekrana yönlendiriliyorsunuz. Gelelim alt başlıktaki soruya. Biz ödeme yapar yapmaz ertesi güne bile randevu alabildiğimizi gördük. Bu durum başvurduğunuz zaman ki yoğunluğa göre değişebileceğini unutmayın.

Vizeye Başvurdum Durumunu Nereden Takip Edebilirim?

Vize başvurusunu gerçekleştirdikten sonra başvurunuzun ne aşamada olduğunu TSLcontact firmasının sitesinden takip edeceksiniz. Bu siteye girip sürecinizi takip etmek için belgelerinizi başvuru merkezine teslim ettikten sonra size takip etmeniz gereken adımlar için bir mail gönderilecek. Bu maildeki adımları takip ederek şifrenizi üretiyorsunuz ve vize sürecinizi takip ediyorsunuz.

Hangi Belgeler Gerekli?

Sizden hangi belgelerin istendiğinde buradaki dokümandan takip edebilirsiniz. Ayrıca başvurunuzu tamamlayınca bir check list sayfası oluşuyor. Orada da aslında hangi belgelerin gerekli olduğu ifade ediliyor. Buradaki check list aslında başvuru türünüze göre baz almanız gereken asıl doküman listesini içeriyor. Tüm dokümanların İngilizce veya yeminli tercüman çevirisi olması gerektiği ifade edilmiş fakat biz tercüman kullanmadık. Bir alt başlıkta hangi belgeyi nasıl verdiğimizi size özetledik ama öncesinde genel olarak aşağıdaki dokümanları sunmanızın sağlıklı olacağını ifade etmek istiyoruz.

 • Pasaport ve fotokopisi
 • Pasaportlarınızdaki (eski ve yeni) vizeler ile giriş çıkış kaşelerinin fotokopisi
 • Rezervasyonlar (konaklama ve uçak bileti)
 • Bankadaki varlıklarınızı kanıtlamak için dokümanlar (banka yazısı veya hesap dökümleri)
 • (Varsa) Diğer gelirlerinizi gösteren ve kanıtlayan dokümanlar (banka hareketleri, sözleşme vs.)
 • İngiltere’de ikamet eden biri veya bir kuruluş sizi davet ediyorsa hem davetiye hem de finansal olarak masraflarınız karşılanacaksa bunların da finansal durumlarını gösteren belgeler
 • Türkiye’deki işiniz veya okulunuz ile ilgili çalıştığınız kurumdan alınacak ıslak imzalı ve kaşeli yazılar (Çalışma yazısı, izin yazısı, maaş yazısı vb.)
 • En az 3 aylık maaş bordrolarınız
 • Eğer kendi işiniz varsa vergi levhası, ticaret sicil kayıtları
 • İkamet bilgisi
 • Üzerinize kayıtlı mal varlığınız varsa bunların kanıtlayan dokümanlar (ruhsat ve tapu fotokopisi)
 • Ek olarak evlilik durum belgeniz (evlilik cüzdanı fotokopisi, boşanma belgesi

Vize başvurusu nasıl olumlu sonuçlanır? Ve biz vize başvurusunu hangi belgeler ile yaptık?

İngiltere vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için her vize başvurusunda olduğu gibi bu başvuruda da 3 kritere dikkat etmeniz gerekiyor. Sağlamanız gereken kriterler;

 • Türkiye’ye geri döneceğinize başvuruyu inceleyen görevliyi inandırmak
 • Seyahat için gerekli finansal gücünüzün olduğunu kanıtlamak
 • Online formdaki bilgilerin doğru ve tutarlı olması (özellikle seyahat sırasında harcamayı planladığınız tutar ve maddi gelirleriniz tutarı)

Biz tercüman hizmeti almadık. Bazı belgeleri Türkçe ve bazılarını İngilizce verdik. Aşağıdaki belgeler ile 14 günde vizemizi aldık.

 • Pasaportlar ve gerekli sayfalarının fotokopisi
 • Booking rezervasyonu (İngilizce)
 • Gidiş-Geliş uçak bileti (İngilizce)
 • Banka hesap ekstreleri (İngilizce) (İnternet şubesine İngilizce girince çıktı alıp, şubenize imzalatabilirsiniz)
 • İş yerimizden çalışma ve izin yazısı) (İngilizce) (Personel burada bu tarihten beri bu görevde çalışıyor ve bu günlerde izinli olarak ülkenize turistik amaçla ziyaret yapacak minvalinde klasik bir yazı)
 • Son 3 ayın maaş bordrosu (Türkçe)
 • İş yerimizden alınan maaş yazısı (İngilizce) (Maaş bordroları Türkçe olduğu için iş yerinden yıllık brüt ücreti budur şeklinde İngilizce bir yazı aldık ki tercümana para vermeyelim)
 • İkamet bilgisi (Türkçe) (E-devlet çıktısı)
 • Araç ruhsat fotokopisi (Türkçe ama İngilizce gibi) (Ruhsat Türkçe olmasına rağmen her bilgi alanında A, B, C harfli referanslar var ve bu referansların araç ruhsatının bir sayfasında İngilizce anlamları mevcut)
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi (Türkçe ve Fransızca) (Evlilik cüzdanları uluslararası bir belge ve Fransızca karşılıkları üzerinde var)

Başvuru yapacak herkese şimdiden kolaylıklar diliyoruz. İngiltere’de görüşmek üzere 🙂

IMG_6384

3 comments

 1. Ben de önümüzdeki günlerde eşimle beraber turist vizesine başvuracağım. Fakat merak ettiğim bir soru var.

  5 günlük bir seyahat için banka hesabımda ne kadar para olmalı? Siz ne kadar bir tutar gösterdiniz?

  Ayrıca orada yapacağınız harcama miktarına ne kadar belirttiniz?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

  • Merhaba, öncelikle şimdiden keyifli seyahatler dileriz. Günlük max harcama tutarınızı şöyle hesaplayıp bu miktara uygun bir beyan vermeniz ve bu tutarın yüzde 20 tutarında fazla para bulundurmanız yeterli olacaktır diye düşünüyoruz. Konaklama ücreti (ödenmediyse) + 3 öğün yemek (ortalama 15 pound kişi başı her bir öğün için) +40 pound ulaşım kartı. Tutarın çokluğundan ziyade mantıklı bir tutar beyan etmeniz ve bu tutara uygun bir para bulundurmanız yeterli olacaktır. 🙂

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s