Londra – Konaklama

Bu yazımızda özellikle turistik amaçla gidecekler için Londra’da konaklama seçenekleri hakkında kendi tecrübelerimizi ve düşüncelerimizi sizinle paylaşmak istedik.

Londra’da her yeri yürüyerek gezmek gibi bir şansınız maalesef yok. Şehrin gezmeye değen tüm yerleri şehrin dört bir yanına dağılmış durumda bulunuyor. Aslında şehrin her bir köşesinde yaşanacak anılar var desek yanlış olmaz. Londra’ya bonkör davranarak 8 gün ayırdık fakat yine de uzaktaki bazı yerlerine hiç, bazı yerlerine de ikinci kez gidemediğimiz için içimizde bir eksiklik hissediyoruz.

DSCF6861

Londra’da ulaşım yazımızda da anlattığımız gibi şehir iç içe geçmiş daireler ile bölge bölge ayrılmış vaziyette. En içteki daire olan Zone 1 şehrin merkezindeki bölgeyi temsil ediyor. Fakat hatırlatmakta fayda görüyoruz ki Zone 1’de kalsanız bile Zone 1 ve Zone 2’deki ziyarete değer yerlere toplu taşıma ile 40-60 dakika arasında ulaşabileceğiniz anlar yaşanacak. Bu nedenle size bu semtte kesinlikle kalın diye bir tavsiyede bulunamayacağız. Fakat size kendinize uygun en iyi yeri bulma konusunda umarım yol gösterici bilgiler veririz diye umuyoruz.

Peki Hangi Bölge’de Kalmalıyım?

Londra’da karakterinize uygun bir semtte kalırsanız çok daha huzurlu bir tatil geçirirsiniz. Burada şunu kastediyoruz ki bazı semtleri yaratıcılık merkezi, bazı yerleri alışveriş merkezlerine yakın, bazıları devasa parklara çok yakın, bazıları daha sessiz daha huzurlu, bazıları ise gece hayatına sahip bölgeler olarak gözümüze çarptı.

Map-neighbourhoods-02

Kişisel tecrübelerimize göre söylemeliyiz ki Zone 1 ve 2’de kendimizi hiç güvende hissetmediğimiz bir an olmadı. Diğer bölgelere hiç gitmemiş olsak da sizde imkanınız varsa bu bölgelerden öteye kalacak yer aramayın deriz.

Biz Shoreditch bölgesinde kaldık. London Bridge’e 20 dakika, South Kensington’a 40 dakika mesafede yer alıyor. Ayrıca bölge yaratıcılığın merkezi sayılabilecek ve genç nüfusun sıklıkla kullandığı bir yer. Gece hayatı da bu bölge de barları ile sizi bekliyor. 15 dakika yürüme mesafesinde 24 saat açık kocaman bir Tesco Metro market bulunuyor. 24 saat çalışan otobüsleri (35 ve 47 no.’lu otobüsler) ve gece çalışan metro hatları ile ulaşım konusunda hiç sıkıntı çekmezsiniz. Bu nedenlerle geceleri diğer bölgelere nazaran daha sesli bir yer. Uykunuz hafifse bu bölgeyi es geçin, diğer tüm sebepler için ise bu bölgeyi tercih edin deriz biz.

DSCF8226

Fakat biraz daha merkezi ve şehrin göbeğinde bir yer olsun istiyorsanız Covent Garden ve South Kensington bölgelerinin civarındaki yerlere bakabilirsiniz. Hem buralar ünlü Oxford Street’e de çok yakın bölgeler olarak göze çarpıyor. Fakat en pahalı bölgelerde burası olduğunu şimdiden söyleyelim.

Biraz daha ucuz olsun ve merkezden de çok uzaklaşmayayım diyorsanız şehrin kuzeyindeki Camden Town bölgesinden ve Thames nehrinin güneyindeki bölgelerden yer bakmanızı tavsiye ederiz. Yine de bu bölgelerden gitmek istediğiniz bazı turistik bölgelere 1 saat civarında ulaşım olacağı hep dikkate aldığınız ve değerlendirdiğiniz bir özellik olsun.

Konaklamayı Nereden Bulduk

Londra’da konaklama için seyahatinize ve bütçenize uygun alternatifleri değerlendirirken hem Booking hem de Airbnb’de yararlanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle de bizim gibi daha uzun vakit geçirecek ve mutfaklı bir alana ihtiyaç duyuyorsanız Airbnb sizlere daha fazla alternatif sunacaktır.

Biz seçimimizi yaparken 8 gecelik konaklamayı dikkate alarak kahvaltımızı ve akşam yemeklerimizi yapabileceğimiz mutfaklı bir yer aradık. Bu sebeple birçok otel alternatifini elemiş olduk. Ayrıca, Londra’ya gitmeden önce fiyat araştırması da yapmaya çalıştık. Londra’da yaygın olan ve indirim marketi olarak geçen Tesco fiyatlarına ve Londra’da yemek alternatifleri için de restoranların menü fiyatlarına baktık. Tesco’daki fiyatlar size makul geldiği sürece Türkiye’den ekstra bir yiyecek taşıma ihtiyacı da hissetmeyeceksiniz. Kurun yükselişini de dikkate alarak her öğün dışarda yeme masrafını üstlenmek yerine bir ev ortamında hissedebileceğimiz ve yemek pişirme ekipmanlarına da sahip olan mekanda karar kıldık.

Önce Booking

Konaklama için araştırma yaparken alışkın olduğumuz üzere ilk olarak Booking’i tercih ettik ve vize başvurusunda önce Camden’da yer alan Studios2let için yerimizi ayırttık. Ücretsiz iptal seçeneği olduğu için önceden içimize sinen bir yeri ayarlamak istedik. Burada bütçe stüdyo olarak geçen en uygun fiyatlı odayı değerlendirdik. Oda 11 m2 ve içerisinde mini bir mutfak alanı yer alıyor fakat iç dizaynına tekrar tekrar baktığımızda ve yorumları okuduğumuzda iki orta boy bavulla gittiğimizde bavulları koyabileceğimiz çok bir alan kalmadığını düşündük. Belki daha kısa süreli bir gezi için tercih alternatifi olabilir. Booking değerlendirmesinin 10 üzerinden 8,2 olduğunu da belirtelim. Şu an örnek olması açısından Şubat ayına baktığımızda fiyatı günlük olarak 91,80 pound. İçerisine kahvaltı dahil değil. Biz konaklama için bakarken mutlaka ilk önce 8 üzeri puanlanmış ve belirli bir sayının üzerinde yoruma sahip alanları değerlendiriyoruz. Daha düşük puanlılarda genellikle temizlikle veya merkeze yakınlık/ulaşımla ilgili sıkıntılar olabiliyor. Kullanıcı yorumlarında da iyi yorumların yanı sıra mutlaka en düşük puanı vermiş kişilerin de yorumlarını okuyarak gerçekten kararımızı etkileyen bir nokta var mı anlamaya çalışıyoruz.

Eğer mutfaklı bir yer aramıyor olsaydık, Booking üzerinden baktığımız alternatiflerden biri Motel One olurdu. Brüksel’e gittiğimizde Motel One’dan gayet olumlu bir deneyimle ayrıldık. Bizim baktığımız tarihlerde dolu olduğunu ve aslında hızlıca dolan bir yapısı olduğunu da söylemek isteriz. Fiyat karşılaştırması açısından ise örnek olması açısından Şubat ayında 114 pound. Kahvaltı dahil değil. Kişi başı kahvaltı fiyatı 9,5 pound. Londra’daki lokasyonunu düşündüğümüzde ise Tower Bridge’e oldukça yakın neredeyse yürüme mesafesinde. Metro istasyonuna ise 3 dakika mesafede yer alıyor. Booking değerlendirmesi 10 üzerinden 9,2 ve 5.000’den fazla yorum almış durumda. Londra olmasa bile farklı şehirlerde Motel One karşınıza çıkabilir ve sizlerin de alternatifleri arasında yer alabilir.

Sonra Airbnb

Vizemiz onaylandıktan sonra Airbnb’deki konaklama alternatiflerini değerlendirmeye başladık. Burada gecelik ücreti yine Booking ile benzer kabul ederek 90 pound ve altı olarak araştırmayı tercih ettik, merkeze yakınlık ve mutfaklı olması ise en öncelikli kriterlerimizden oldu. Ayrıca, Airbnb’deki ev türü içerisinden de yerin tamamının kendimize ait olacağı seçenekleri filtreledik. Daha uygun fiyatlı alternatifler için özel oda veya paylaşımlı alanlar da tercih edilebilir. Yine bir sürü evi lokasyon ve yorumlarına göre değerlendirerek en son iyi ki de tercih etmişiz diyeceğimiz Shoreditch’de yer alan Dan’in stüdyo dairesinde 2. katta karar kıldık. Dan’s Shoreditch Studio – 2nd floor front Airbnb içerisinde 114 değerlendirmeye sahip ve yorumlar oldukça olumlu. Geceliği 80 pounda denk geldi. Ayrıca Dan burada birden fazla stüdyoyu Airbnb üzerinden kiraladığı için aynı lokasyondaki diğer alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Toplamda 2.168 değerlendirme var ve süper ev sahibi etiketini almış. Kendisi ile iletişime geçtiğinizde ise kısa sürede cevap alabiliyorsunuz. Fotoğraflardaki gördüğünüz ile birebir aynı stüdyoya sahip oluyorsunuz. Stüdyo tek bir oda ve banyo alanından oluşuyor. Oda içerisinde çift kişilik yatak ve koltuk, tv ve 4 sandayeli masa, iki kapılı dolabı, mutfak tezgah alanı içerisinde elektrikli ocak, fırın, mikrodalga fırın, mini buzdolabı, kettle, ekmek kızartma makinesi ve mutfak ekipmanları yer alıyor. Isıtma konusunda hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz ve sıcaklığı dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca saç kurutma makinesi gibi ekstralar da evde yer alıyor.

DSCF8182

Götürmeniz gereken en önemli şeylerden biri de İngiltere’de priz tipi farklı olduğu için fişlerimizi kullanabileceğimiz bir adaptör. Bunu da şu linkten 2 tane alarak temin edebildik. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, 2. katta yer alan stüdyoya asansör alternatifi olmadığı için bavulunuzu çıkartmanız gerekiyor. Eğer ağır bir bavulla gelecekseniz veya bel rahatsızlığınız varsa bunu dikkate almanızı isteriz. Kapı girişi şifreli ve Dan size şifreyi konaklama tarihinize yakın mail ile iletiyor. Uzun süreli kalacaksanız odanızın temizlenmeyeceğini hatırlatmak isteriz. Biz bu sebeple olabildiğince evi temiz kullanmaya özen ve rahat etmek için temiz otel terliği götürdük. Çöpleri ise düzenli çıkararak ve bulaşıkları yemek ardından yıkayarak evin ferah kalmasına özen gösterdik. Wifi konusunda ise gayet güvenilir. Bu kadar hızlı internet bağlantısını hiç almamıştık. Otobüs ve metroya 5-10 dakika yürüme mesafesinde ve yine Tesco Express ve Sainsbury Local’e benzer mesafede yer alıyor. Yada 15 dakika mesafede daha önce bahsettiğimiz gibi pazar günü haricinde 24 saat açık Tesco Metro yer alıyor. Eğer gürültüye duyarlı iseniz bu alternatifi düşünürken daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Shoreditch, barların da yer aldığı ve gençlerin oldukça bulunduğu bir yer ve bu sebeple stüdyo Cuma ve Cumartesi akşamları beklenenden daha fazla gürültülü gelebilir. Biz bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamadık ve Shoreditch’i oldukça güvenlilir ve merkezi bir lokasyon olarak oldukça benimsedik. Ayrıca, her adımınızda muhteşem grafitilerle karşılaşacağınızı da belirtmek isteriz. Bir daha gitme imkanımız olursa tekrar Dan’in stüdyosu tercihlerimiz arasında olacaktır.

DSCF8202

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s