Londra – Ulaşım Konuları

Londra’ya gerçekleştirdiğimiz 8 günlük ziyaretimizden sonra sizler için bu yazımızda ilk olarak Londra’ya ulaşım seçeneklerimizi ve daha sonrasında oraya vardığınızda şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz bazı yararlı bilgileri derlemeye çalıştık.

DSCF8227

İstanbul’dan Londra’ya Ulaşım

Havayolu ile ulaşımda Londra için birden fazla iniş yapabileceğiniz havalimanı opsiyonunuz bulunuyor. Biz uygun fiyatlı biletleri seçeneklerimizi araştırdıktan sonra Ekim 2018’de THY ile Gatwick Havalimanı’na ulaşım sağlamaya karar verdik. Pegasus ve THY’nin uçtuğu diğer havalimanları ise ise Heathrow ve Stansted. Burada seçim yaparken havalimanından şehir merkezine ulaşım fiyatlarını da değerlendirerek toplam ulaşım ücretinize göre uçuş alternatifini seçmenizde fayda var.

Bizim kişi başı gidiş-dönüş THY uçak bileti fiyatımız 700 TL’ye denk geldi.

En Ucuz Uçak Biletini Nasıl Bulabilirim

Bilet fiyatlarını karşılaştırmak için biz Skyscanner’dan yararlandık. Site içerisinde varış noktamızı Londra olarak belirledikten sonra kalkış tarihi kısmında tüm ayları göstere tıkladık ve buradan “en uygun ay” seçeneğine tıklayarak bize en uygun fiyatlı tarihin 3 Ekim 2018 Çarşamba gidiş – 11 Ekim 2018 Perşembe dönüş olduğunu gördük. Böylelikle kampanyasız bir dönemde THY ve Pegasus seçenekleri içerisinde en uygun biletlerden birini aldık. Herhangi bir seyahatiniz için aşağıdaki kriterler ile Skyscanner ve benzeri sitelerden arama yapabilirsiniz.

Skyscanner

THY ile Yurtdışı Uçuş Deneyimi

Yurt dışı uçuşu olduğu için THY sabah uçuşunda içinde yumurta olan kahvaltı alternatifi ve akşam uçuşunda ise iki farklı yemek (tavuk/makarna) alternatifi sunuyor. Ayrıca uçuşunuzda dilerseniz ücretsiz alkollü içecek servisi de yapıyorlar. Londra’ya uçuş süresi 4 saat 15 dakika sürüyor. THY yurtdışı uçuşlarında multimedya ekranlı bir uçağa denk gelme ihtimaliniz çok yüksek olduğu için yolculuk boyunca güncel film veya dizi alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.

Londra’ya İnişe Geçildiğinde Uçakta Yapılan Anons

Tüm bunlara ek olarak, havalimanına inişten önce bir anons duyacaksınız ve bu anonsta sizlerden bir form/kart doldurmanızı isteyecekler. Bu form Landing Card (İniş Kartı) olarak geçiyor ve pasaport kontrolü sırasında bankodaki İngiliz gümrük polisine vermeniz gerekiyor. Dilerseniz uçaktan indikten sonra pasaport kontrolü öncesi havalimanında bulunan bankolarda da bu formu bulabilir ve doldurabilirsiniz. Formda dikkat etmeniz gereken noktalar tüm beyanlarınızı büyük harfle yazmanız ve formun İngilizce doldurulması olacaktır. Form, temel kimlik-pasaport bilgilerini (isim, soy isim, doğum yeri, pasaport no gibi) ve İngiltere’de kalacağınız adresi, süreyi, uçuş numaranızı, kalkış havalimanını soruyor. Bilgileri doldurduktan sonra ilgili kısma imza atmanız gerekiyor. Formu doldurduktan sonra sizde kalıyor ve dediğimiz gibi pasaport kontrolü sırasında teslim ediyorsunuz. Yetkili kişi size ziyaret sebebinizi ve kaç gün kalacağınızı sorabilir. Sorular ardından formun arka kısmına yetkili kişi de bilgileri dolduruyor ve parmak izinizi de aldıktan sonra işlemleriniz tamamlanmış oluyor.

Gatwick’ten şehir merkezine ulaşım ve şehir merkezindeki ulaşım ağı ile ilgili bilgilere ise yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Landing_Card

Londra Şehir İçi Ulaşım

Londra’da kullanılan İstanbul Kart gibi işleyen sistem Oyster adı ile kullanılıyor. Cihazlardan / bilet ofislerinden 5 pound karşılığında bu kartı alarak içine para yükleyebilir ya da günlük, haftalık veya aylık ulaşım hakkı tanımlayabilirsiniz.

DSCF8374

Yalnız bir uyarıda bulunalım. Havalimanı’nda verilen Oyster kartı ziyaretçi kartı statüsünde oluyor. Visitor Oyster (Ziyaretçi) kartını iade edip 5 poundluk ücreti geri alma hakkınız yok. Bu nedenle şehir merkezine ilk ulaşım için tek kullanımlık tren bileti satın alıp bizim gibi şehir merkezindeki istasyonlardan standart Oyster kartı alırsanız dilerseniz Londra’yı terkederken iade edip 5 poundluk depozitonuzu geri alabilirsiniz. Ayrıca 7 günlük ulaşım hakkını da ziyaretçi Oyster kartlarına yükleyemiyorsunuz. Aşağıda solda gördüğünüz Oyster kartı standart olan versiyonu olup, bu kartı almanızı tavsiye ederiz.

Standart Oyster kartlarınızı aynı zamanda internet üzerinden buradan kayıt olarak bakiye takibi yapabilir ve içine online olarak da para yükleyebilirsiniz.

Londra’da seyahat ücreti seyahat rotanıza göre değişkenlik gösteriyor. Londra ulaşım bölgelerine ayrılmış durumda. Şehri daire şeklinde saran 6 farklı bölge (zone) tanımlanmış. Otobüs ücreti her biniş için 1.50 pound iken metro ve tren biletleri seyahat yönünüze göre aşağıdaki tabloda olduğu üzere farklılıklar gösteriyor. Metrolarda yaptığınız seyahatlerde ücret kartınızı ilk okuttuğunuz yani giriş yaptığınız istasyonda değil çıkarken tahsil ediliyor. Ayrıca tablonun en sağında göreceğiniz tutarlar günlük ödeyebileceğiniz maksimum toplu taşıma ulaşım ücretini gösteriyor. Mesela gün içerisinde ödediğiniz ulaşım ücreti Oyster kartında 6.80 pounda ulaştığında Zone 1 ve 2’deki tüm seyahatlerinizi ücretsiz yapıyorsunuz.

7 günlük sınırsız seyahat (deniz yolu ve havalimanı trenleri hariç) Zone 1-2 için 34.10 pound, Zone 1-3 için 40 pound fiyata sahiptir.

DSCF8379

Londra’da işe gidiş ve işten çıkış saatleri peak (yoğun) saatler olarak adlandırılıyor. Peak saatler sabah 7 ile 9 arası ve akşam 4 ile 7 arası olarak belirlenmiş. Bu saatlerde şehir içi ulaşım fiyatları artıyor. Aşağıdaki tablodaki peak ve off-peak zaman dilimleri bu saat dilimlerini ifade ediyor.

Fiyat Tablosu

İkinci bir uyarı ise Londra’da ulaşım bölgeleri dediğimiz gibi dairesel olarak ayrılmış vaziyette. Bu bölgeleri Google Haritalar ile de görüntüleyebilirsiniz. Turistik gidiyorsanız böyle bir rota izlemezsiniz ama mesela şehrin doğusunda Zone 2’de kalıyorsunuz ve batıdaki Zone 3’de bir yere gitmek istiyorsunuz. Trene atladınız ve trende Zone 2’den yolculuğa başladı Zone 1’e girdi, Zone 2 ve 3’ü takip etti siz de indiniz. Ödeyeceğiniz ücret Zone 2’den 3’e ücret değil Zone 1’den 3’e olacaktır. Peak olmayan bir saatte 1.50 pound yerine 2.80 pound ödemiş olursunuz.

London_Zones

Havaalanı ve Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Biz seyahatimizde Gatwick Havalimanı’nı kullandığımız için size anlatacağımız deneyimimiz bu havalimanını kullanacaklara daha faydalı bilgiler sağlayacaktır. Londra’ya uçmadan önce de yaptığımız araştırmalarda en zahmetsiz ve en hızlı ulaşım şeklinin tren ile olacağının farkına varmıştık. Bu kısmı deneyimledik ve buna katılıyoruz. Fakat burası Roma gibi değil. Mesela Roma’da tek seçeneğiniz belli bir ücret tarifesi olan Leonardo Express treni ve sizi hiçbir durakta durmaksınızın 30 dakikada şehir merkezine ulaştırır.

Burada da Gatwick Express (kırmızı trenler) size aynı hizmeti veriyor. 30 dakika civarında sizi Londra’daki Victoria istasyonuna ulaştırıyor. Ama ekstradan bir opsiyonunuz daha var ve bu opsiyon daha uygun fiyatlı. Ayrıca, Londra büyük bir şehir ve örneğin bizim gibi şehir merkezinin doğusunda kalıyorsanız (Shoreditch, Hackney gibi) Victoria’da indikten sonra yaklaşık 40-50 dakikalık  bir süre daha metro veya otobüs yolculuğu yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Bizim kullandığımız diğer opsiyon olan Thameslink trenleri ile de 40 dakika da sadace birkaç durakta durarak London Bridge İstasyonuna ulaşarak oradan gideceğiniz yere aktarma yapabilirsiniz. Biraz kafanız karıştı biliyoruz. Gelin aşağıda size bir kez daha özetleyelim.

 • Tren kullanacaksanız iki opsiyonunuz var.
 1. 30 dakikada Victoria istasyonuna giden ve hiç bir durakta durmayan kişi başı 80 poundluk fiyatı ile cep yakan fakat her yerde reklamını göreceğiniz Gatwick Express trenlerini kullanabilirsiniz. Londra’nın batısında kalacaksanız ve tasarruf yapmak istemiyorsanız kırmızı renkli bu trenleri kullanabilirsiniz.
 2. 40 dakikada London Bridge istasyonuna giden ve fiyatı kullandığınız saate göre değişen fakat her türlü Gatwick Express’den daha ucuz olan Thameslink/Southern Railway trenlerini de kullanabilirsiniz. Size karışık olan fiyat tarifesini özetlemeye çalışalım. Thameslink treni aslında banliyö treni gibi işlediği için bilet fiyatları peak saatlerde farklılaşıyor. Örneğin peak saatlerde (sabah 7-9, akşam 4-7 arası) Londra’nın ulaşım kartı olan Oyster kartı varsa kişi başı 14.70 pound kartınızdan ulaşım sonunda tahsil ediliyor. Bu saatler dışında kullanırsanız 8.30 pound tahsil ediliyor.Oyster kartınız yoksa istasyondaki bilet ofislerinden yada cihazlardan tek kullanımlık tren biletlerini saat kaç olursa olsun 10.70 pounda alabilirsiniz. Peak saatlere denk geliyorsanız ikinci opsiyonu kullanmanız daha mantıklı görünüyor.

Her iki trende de bavullarınız için bagaj rafları, oturduğunuz kopartmanın yoğunluğunu gösteren işaretler ve tuvaletler yer alıyor. Trenden inince konaklayacağınız lokasyona ulaşım alternatiflerini Google Haritalar üzerinden değerlendirebilirsiniz. Eğer varsa otobüs ile ulaşımı metro ulaşımına tercih edebilirsiniz. İngiltere’de uzun yıllardır metro kullanımı olduğu için genellikle asansör alternatifi olmayabiliyor ve bu durumda eğer ağır bir valiz ile yolculuk yapıyorsanız merdivenlerde sizin taşımanız gerekiyor. Otobüste ise bavulu koyabileceğiniz bir alan bulunuyor ve merdiven kadar yorucu olmuyor.

2 comments

  • Merhaba,

   Öncelikle çok teşekkür ederiz yorumunuz için 😊 Malesef aynı anda seyahat eden her yolcu seyahat sırasında kendi kartını kullanmak zorunda. Eğer arka arkaya iki kez aynı kartı okutursanız otobüste şoför e uyarı gidecek, metroda ise turnikeler açılmayacaktır.

   Bunun sebebi olarak sanıyoruz ki gün içerisinde ödenecek ücrette bir tavan belirlenmiş olması var. Mesela zone 1 ve 2 de seyahat ederken bir kişi aynı günde aynı oyster kartla toplam 6.80 harcadıktan sonra tüm seyahatleri ücretsiz. Sistem iki kişinin aynı kartı kullanmasına izin verseydi iki kişi farklı iki kartla 13.60 ödeyeceğine 6.80 ödeyerek sistemi atlatıyor olacaktı.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s