Londra – Fotoğraf Noktaları

8 Gün Tek Şehir, Kalınan Tek Semt ve Gezilecek Onlarca Büyüleyici Lokasyon

Londra’ya turistik amaçla seyahat etmeyi planlarımız arasında koyduktan sonra hemen hemen hepimizin yaptığı gibi çok sayıda araştırma yapıp önceden şehri gezmiş arkadaşlarımızın hikayelerini dinledik. Yayınlanan vlog ve bloglardan şehre olabildiğince fazla zaman ayırmamız gerektiğini ve bir gelenin özlemle bir daha gelmek istediğini anlamıştık. Bu nedenle, biz de Londra’ya 8 günlük bir seyahat planladık.

Londra’nın Rengi

Londra’da ne kadar süre kalacak olursanız olun çok farklı lokasyonlarda çok fazla fotoğraf çekeceğinizden emin olabilirsiniz. Şehirde hâkim olan renk genellikle kırmızı ve kiremit rengi olarak göze çarpıyor. Fotoğraflarda fark yaratmak için kıyafet ve aksesuar rengi tercihlerinde bu bilgiyi göz önünde bulundurup zıtlık yaratabilecek renkler tercih edebilirsiniz. Ve tabi ki her zaman pastel renkler işe yarayacaktır.

Fotoğraf Aksesuarları ve Ekipmanları

Londra için size bu konuda 2 tavsiyemiz olacak. Öncelikle güzel bir şemsiye edinin. Bizim 8 günlük seyahatimizin sadece 1 günü yağmur yağdı fakat Londra’nın çok sık yağmur aldığını hepimiz biliyoruz. Şemsiyeniz tasarımı ve rengiyle fotoğraflarınızı bir üst seviyeye taşıyabilir.

İkinci olarak da tripodunuz varsa yanınızda götürün. Tripod ve fotoğraf makinenizin kendi kendine çekim modu ile sayısız poz çekinerek en sevdiklerinizi kendinize saklayabilirsiniz. Burada kastettiğimiz mod sahip olduğumuz makine de yer alan x saniye aralıkla y adet fotoğraf çek modu oluyor. Bunun dışında wifi bağlantısı var ise uzaktan kontrol özelliği ile de çekim yapabilirsiniz.

Fotoğraf Çekimi İçin Lokasyonlar

Vaktinizin uygunluğuna göre aşağıdaki noktalara mutlaka vakit ayırmanızı, yoruldum demeden ve saat fark etmeksizin şehri farklı zamanlarda fotoğraflamanızı tavsiye ederiz.

Shoreditch

Bizim 8 gün boyunca konakladığımız, grafitti sanatının en renkli temsilcilerinden olan bu semte, yani Grafitti dünyasına hoş geldiniz! Shoreditch bir çok gencin günlük hayatını geçirdiği bir semt. Hangi sokağından geçerseniz geçin duvar boyunca etkileyici grafittilerle sokak sanatını gözler önüne seriyor. Bazı grafittilerin veya sokak sanatını yansıtan çizimlerin/resimlerin artık mekanların simgesi haline geldiğini de biliyoruz. Bunlara, en son müzayedede kendi kendini yok eden Bansky’i veya Berlin’deki East Side Gallery’i (Doğu Yakası Galerisi’ni) örnek gösterebiliriz.

Burada fotoğraf çekerken sadece eseri fotoğraflayıp geçmektense eserin bir parçası olmak veya yeniden yaratmak daha keyifli oluyor ve ortaya renkli fotoğraflar çıkmasını sağlıyor.

Size önerilerimiz,

 • Eğer grafittinin arka planınız olacağı karşıdan bir fotoğraf çekinmek istiyorsanız duvara çok yakın durmayarak birkaç adım boşluk bırakmanız olacak.
 • Bir diğer önerimiz ise, hareketsiz durmaktan ise adımlarınızla, jest ve mimiklerinizle veya zıplayışlarınızla fotoğrafı doğallaştırmak.
 • Renkli kıyafetler veya arka planda bulunan grafitttiye uygun desenler giyerek de güzel fotorğaflar elde edebilirsinziz.
 • Bu kareleri elde ederken, fotoğraf makinenizin zamanlayıcısından ve sürekli çekim özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Portobello Road Market

Yol boyunca dekoratif eşyalardan, takılara, antikalara ulaşacağınız renkli bir geçit. Burada fotoğraf çekinirken çevrenizde bir sürü dükkan faaliyet halinde olacağı için kalabalığa denk gelebilirsiniz. Her zaman tek başınıza fotoğraf için beklerseniz şehrin özünü yansıtmaktan uzaklaşabilirsiniz.

 • Bu tip durumlarda filmlerdeki asıl aktöre odaklanan kameralar gibi siz de direkt lense bakarak fotoğrafın asıl ögesi olup arka plan olarak semtin doğal akışını kullanabilirsiniz.
 • Çevredeki dükkanlarda hem kendiniz için bir şeyler bakınırken hem de elinize size orayı anımsatacak birkaç objeyi aksesuar olarak kullanabilirsiniz.
 • Dükkanları ve satış yapan kişileri fotoğraflayarak günlük hayatı yansıtabilirsiniz.

Notting Hill

Renkli evleriyle içinizi cıvıl cıvıl yapan sakinliği ile de kendine hayran bırakan bir yer burası. Her bir evin önünde fotoğraf çekinme isteğinden öteye geçerek o evlerden birinde yaşamayı isteyerek hayallere dalıyorsunuz.Notting Hill’deki ev sahiplerinin bir kısmı da bu fotoğraf furyasının önüne geçmek adına kapılarına burada yaşadıklarına ve fotoğraf çekimi olmamasına ilişkin yazı koymuşlar. Buna da saygı göstererek bir sonraki kapıda şansınızı deneyebilirisiniz. 🙂

 • Ev sahibi gibi davranarak merdivenlerde veya renkli kapının önünde güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.
 • Araç geçişlerine dikkat ederek yolun ortasında yürürken veya yanyana sıralanmış evlerin önünden geçerken fotoğrafınızın olmasını tercih edebilirsiniz.
 • Birazcık soğuk bir hava ise ve hep ceketiniz ile fotoğraf çekindiyseniz bunu çıkarıp sanki farklı bir zamanda çekinmiş etkisi yaratabilirsiniz.

DSCF7179

London Tower Bridge

London Tower Bridge bizim 8 günlük gezimizde bizim için aslında Londra’nın kalbi oldu. Ulaşım seçeneklerimizin hep orta noktasıydı diyebiliriz. Bu nedenle her gün değişik açılardan değişik zamanlarda fotoğraflama şansımız oldu.

 • Tripodunuz yanınızdaysa kimseye muhtaç olmadan sayısız poz çekilebilirsiniz.
 • Nehir hizasındaki yüksek duvarların üzerinde otururak hem şehir hem de köprü manzarasını arka planınız yapabilirsiniz.
 • Özellikle köprünün kuzeyindeki sol ve sağ tarafındaki sahil kesiminden (yani çapraz açıdan) güneş ışınlarının gölge yaratmadığı anlarda köprüyü arka plana kadar güzel pozlar yakalabilirsiniz.

DSCF8897

Millenium Bridge

Sadece yayaların kullandığı bu köprünün bir ucunda Tate Modern, diğer ucunda ise St. Paul’s Katedrali yer alıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere diğer köprüye göre oldukça modern bir şekilde dizayn edilmiştir.

 • Katedral ihtişamı ile zaten kadrajdaki pozu bir üst seviveye taşıyacaktır.
 • Özellikle çok bulutlu ve gün ışığının kaybolmaya başladığı anlarda gotik pozlar elde edebilirsiniz.

DSCF8286

Columbia Road Flower Market

Sadece Pazar günleri açık olan bu çiçek pazarında çok uygun fiyata çok güzel çiçekler alabilirsiniz. Türkiye’de 20 adet güle kaç TL verirsiniz sorusu çok farklı cevapları barındırmakla beraber buradan alacağınız güzel bir buket güle sadece 5 pound (yaklaşık 40 TL) vereceğinizi söylesek şaşırır mıydınız? Üstelik aksesuar olarak böyle güzel buket gülden başka bir şeye ihtiyacınız da yok bize kalırsa.

 • Çiçekler elinizde iken muhteşem doğal pozlar elde edeceğinize eminiz.
 • Dilerseniz çevre parklara giderek doğa ile iç içe pozlar da yaratabilirsiniz.
 • Size ait olmasa da güzel bir bisikletin yanında, arka plan yapabileceğiniz bir duvarın önünde de pozlar çekinmeyi deneyebilirsiniz.
 • Kafede otururken yanınızda duran çiçekler de inanılmaz güzel gözükecektir.

 

Sky Garden / The Walkie-Talkie Building

Buradaki siteden ücretsiz rezervasyon yaptırarak Londra’nın bu binanın tepesinden seyredebilirsiniz. Teras katında minik bir botanik bahçe ve kafeler yer alıyor. Fotoğraf çekimi için de fırsat sağlayan bu binayı da gezi planınıza dâhil etmenizi tavsiye ediyoruz. Rezervasyonlar haftalık bazda alınıyor ve her Pazartesi rezervasyon listesi takip eden hafta için açılıyor.

 • Binanın üst kısımlarında yer alan merdivenlerde cam yapıyı arka planınız olarak kullanarak güzel pozlar elde edebilirsiniz.
 • Bahçe kısmında da yine gülümsemenizle ve hareketli hallerinizle doğal pozlar yakalayabilirsiniz.
 • Oturma alanlarında ise eğer sis yok ise dışarıdaki binalar ile içerinin bütünlüğünü tek fotoğrafta yansıtabilirsiniz.

Leadenhall Market

Şimdide Londra’da Harry Potter’ın ilk filminde birkaç sahneye de ev sahipliği yapan bir yere götürüyoruz sizi. Yapıdaki her bir detay çok güzel arka plan oluşturuyor.

 • Kameranızı özellikle de mekan fotoğraflamayı seviyorsanız tavana doğru çevirmekte fayda var.
 • Geçit gibi olan iç kısmında yürüyüp giderken bir fotoğrafınız da olsun deriz.

Covent Garden

Londra’nın cazibe noktası diyebileceğimiz Covent Garden her daim çok kalabalık bir yer. Ünlü Oxford Caddesi’ne de çok yakın bu alanda çeşitli sokak aktiviteleri, sayısız yeme-içme seçeneği ve çeşitli mağazalar bulabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekimi için de güzel fırsatlarınız olacaktır.

 • Covent Garden yazısının olduğu çiçeklerle süslenmiş fonu arka planınız yapabilirsiniz.
 • Çevredeki sokak sanatçılarını fotoğraflayabilirsinziz.
 • Farklı konseptlerdeki mağazaları dışarıdan görüntüleyebilirsiniz.

Thames Nehri’nin Kuzey ve Güney Kıyıları (London Eye & Tower Bridge)

Londra şehrini ortadan ikiye bölen Thames Nehri’nin her iki yakası boyunca 1.Zone’da güzel kareler yakalayabilirsiniz.

 • Kıyısında yürürken bu rotalarda doğaçlama pozlar çekmek fotoğraf porfolyonuza güzel kareler katmanıza imkan verecektir.
 • Elinizde kahvenizi yudumlarken veya bir şeyler atıştırırken de anı yakalayan pozlar elde edebilirsiniz.

Abbey Road Crossing

Beatles grubunun ünlü kapak fotoğrafında yer alan yaya geçidinin bulunduğunu yerde de aynı kareyi tekrarlayabilirsiniz. Fakat burası sürekli trafik akan ve turistlerin anlamsız davranışları nedeniyle sabrınızın sınanabileceği bir yer. Zaten Londra’da yaya geçidinde araçların insanlara yol vermediği tek yer de burası. Adamlar da sıkılmış sabaha kadar turistlerin keyiflerini beklemek istemiyorlar.

 • Yakınına giderseniz ve boş yakalarsanız güzel bir fotoğraf kareniz olabilir.
 • Beatles pozlarına çalışarak gelirseniz belki de aynı kareyi elde edebilirsiniz.

Eski Londra Pubları

Belki karanlık ve nispeten kasvetli iç dekorasyonları dolayısı ile güzel fotoğraf karesi yakalamak zor olsa da anı niyetine birkaç fotoğraf buralardan kendinize ayırabilirsiniz. Biz Ye Olde Cheshire Cheese’i ziyaret edip, fish&chips ve bira ile güzel bir tercih yaptığımızı düşündük.

 • Yemek fotoğraflamayı sevenlerdenseniz siparişiniz gelir gelmez hızlıca çekip hemen karnınızı doyurmaya başlayabilirsiniz.
 • Biranızı ve kadehinizi kaldırarak keyifli bir poz ile de mekanı içerisine dahil ettiğiniz bir fotoğraf yaklayabilirsiniz.

DSCF9150

Hyde Park & Kensington Park Gardes & Regent’s Park

Londra’nın kıskandığımız devasa parkları ziyaretinizi bekliyor. 4 mevsim değişik güzellikte değişik renklerin hakim olduğu pozlarınız burada olabilir.

 • Ağaçlar ile güzel doğa fotoğrafları elde edebilirsiniz.
 • Göl çevresinde dolaşan ördeklerle birlikte yürürken veya onları beslerken de anı yakaladığınız pozlar elde edebilirsiniz.

Primrose Hill

Londra’yı biraz tepeden biraz uzaktan görmek istiyorsanız güzel bir havada rotanızı buraya çevirip, buradaki tepede uzanarak az fotoğraf çekinip huzurla dolabilirsiniz.

 • Derginizi, kitabınızı veya gazeteyi elinize alın, hem bir yandan okuyun hem de bir yandan fotoğrafınızı çektirin. J
 • Çimlere uzanmışım ve keyfim de çok yerinde pozu da tercih edilebilir tabii.
 • Uzaklarda gözüken şehir manzarasının doğa ile buluştuğu bir poz da yakalayabilirsiniz.

Neal’s Yard

Binalar arasında küçük bir sundurma olarak niteleyebileceğimiz bu alanda çeşitli kafeler ve renkli bir arka plan sizi bekliyor. Fakat çok kalabalık olduğu için fotoğraf çekimi için sabır istiyor.

 • Küçük bir alanda yer alsa da o kadar gelmişken bu renkleri arka planınız yapıp bir fotoğraf çekinin.
 • Vaktiniz varsa içinde yer alan mekanlarda hem soluklanın hem de güzel kareler yakalayın deriz.

Royal Opera House

Londra’ya gelmişken opera veya bale izlemek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Özellikle 5 pound’dan başlayan fiyatları ile oyunlarda seyirciler arasında kendinize yer bulabilirsiniz. 5 poundluk yerler sahneyi %100 görmese de bu güzel atmosferi deneyimleyebilirsiniz.

 • Oyun aralarında bu güzel binayı içeriden farklı açılardan çekebilirsiniz.

Peggy Porschen

Peggy Porschen kek ve türevlerini yiyebileceğiniz pahalı bir yer fakat instagrammerlar nedeniyle popülaritesi tavan yaptı diyebiliriz. Biz içeri girip bir şey yiyip içmedik fakat dışarıdan bir pozumuz olsun istedik. Gerçekten tasarım işinin artık sanat olduğunu hissetmeniz açısından güzel bir örnek.

 • Yolunuz yakınına düşerse en azından bizim gibi dışardan bir göz atın. Arka planınızı tatlı pembelikle donatabilirsiniz.
 • Hele de minik bir tatlı ile şenlendirdiyseniz keyifli gülümsemenizle fotoğrafı tamamlayabilirsiniz.

DSCF8547

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s