Trakya Bağ Rotası

Ön Bilgilendirme: Bir şekilde bu yazımızda bizimle buluşan okuyucularımıza yazımızın güncelliği ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmak istedik 🙂 Yazımızda bahsettiğimiz Barel, Barbare ve Umurbey Bağlarını 2017 yılında, Chateau Nuzun’u ise 2019 yılında ziyaret bulunduk. O anki tecrübelerimiz sizin yaşayacaklarınız ile farklılık gösterebilir. Biz de bu yerleri periyodik aralıklar ile ziyaret edip yazımızı güncel tutmaya gayret göstereceğiz. Keyifli vakitler, kusursuz gezi planları dileriz.

Siz de bizim gibi hafta sonu ne yapsak diye düşünüp duranlardan mısınız? Peki ya şarap sever misiniz? O halde, İstanbul’un batısında Kırklareli-Tekirdağ-Çanakkale üçgeninde bulunan bağları ziyaret etmek için şimdiden iki sebebiniz oldu bile.

Üzüm bağlarını gezmenin keyfine varırken damağınızda güzel tat bırakan şarapları da es geçemeyeceksiniz. Biz Trakya bağ rotasını keşfe çıkmadan önce ilk olarak İzmir-Urla’da bağ rotasını takip ettik. Size ilk olarak daha yakın bir keşif rotası olan Trakya Bağ Rotası’nda İstanbul – Tekirdağ hattına yakın 3 bağ evi gezimizden bahsetmek isteriz. Tabii Urla için de bizim tecrübelerimize buradan ulaşabilirsiniz 🙂

Chateau Nuzun

Uzun çiftinin 2005 yılında kurduğu üzüm bağlarında 2009 yılından itibaren üretimin başladığını bize tadım yaptıran Nazan Uzun’un bizzat kendisinden öğreniyoruz. Bu bağ evinde sadece tadım imkanı ve şişe şişe şarap satın alma imkanı bulabiliyorsunuz. Restoran kısmı bulunmuyor. Biz rezervasyon yaptırmadan gittik. İçeride bulunan kişilere grup grup tadım yaptırılıyor ve müsaitliğe göre mahzene kısa bir ziyaret gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu bağ evi özelinde şunu net ifade etmek istiyoruz ki Urla ve Trakya bağ rotasında şarap tadım etkinliğini bu derece ciddiye alarak bizzat yaptıran başka bir bağ sahibi görmemiştik. Kendisi tadım setinde yer alan 1 rose, 3 kırmızı şarabını kokusundan tutun, genizinizde hissedeceğiniz tada kadar bizzat tarif etmeye çalışıyor. Şarapları ruhunuzu doyururken, Nazan Hanım’ın varlığı ve anlatısı ile şarap aşkının insan vücuduyla nasıl bütünleştiğini gözlemleme imkanı elde edebilirsiniz.

Barel Bağ Evi

Bu evi günübirlik bağ rotamızda sevdiğimiz ve keyifle vakit geçirdiğimiz yerlerden biri oldu.  Ziyaret öncesi telefonla arayıp rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdir de geri çevirebiliyorlar. Barel Bağları ilk girişten itibaren farkını hissettiriyor. Aracınızla girdiğiniz bağ yolunda bir süre sonra yol son buluyor ve kısa bir patika içerisinde üzüm bağlarının yanından geçerek mekana ulaşıyorsunuz. Burada bağ evinin restoranını ve huzurlu bahçesi sizi karşılıyor.

Taş fırına da sahip olan bu restoran güzel bir menü içeriğine sahip. Bu sebeple hem şarap tadım menüsü istedik hem de leziz köftelerinden tattık. Tadım setlerinde tadı giderek güçlenen şarapları Rose, Maa, Gunn Cabarnet Sauvignon & Syrah, Cabernet Sauvignon & Merlot, Syrah, Rezerve sırasıyla tadıyorsunuz. Tadım bardaklarınızın hemen altında hangi şarabı tattığını belirten küçük notlar da yer alıyor. Tadım seti içerisinde şaraplar 5 cl’lik sunuluyor ve anında köy ekmeği, peynir çşitleri ve zeytin ezmesi servis ediliyor. Genel olarak tattığımız şaraplardan zevk aldık ve evimizdeki köşemize bir Cabarnet Sauvignon & Syrah daha eklemiş olduk. Piknik masası örtüsü diye adlandırabileceğimiz kırmızı beyaz kareli örtü kullanmayı tercih etmişler. Bu da mekana samimiyet katmış. Dış mekan kısmında hem salıncak hem de banklar yer alıyor. Şarap fıçılarının yanı sıra diğer mekanlarda rast gelmediğimiz at arabası benzeri bir araçta üstüne saman balyaları yığılı ve boş Barel şişelerin yer aldığı köşe ise fotoğraf çekimleri için birebir. Biz yaklaşık 2 saatimizi geçirdiğimiz bu mekandan huzurlu ayrıldık. Her köşesinde ayrı ayrı fotoğraflarımızı çektik 🙂

DSCF0651

Umarız siz de bir an önce arabanızı Trakya taraflarına sürmek için heyecan duyuyorsunuzdur. Diğer bağların aksine, Barel sizi 23:30’a kadar seve seve konuk etmeye hazır.Ayrıca belirtmek isteriz ki özel gün kutlamalarınız için de böyle bir alternatifi göz önünde bulundurabilirsiniz.

DSCF0620

Barbare

Barbare bağları da yine İstanbul’a en yakın lokasyonlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Yaklaşık bir buçuk saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. Bağ evinde konaklama imkanı ve restoran bulunmakta, geniş dış bahçesi ve uçsuz bucaksız gözüken tarlalarla doğa ile bütünleşmenizi imkan sunan lokasyonlardan. Kapıdan adımımızı atar atmaz öğreniyoruz ki burada düğün organizasyonları da yapılmakta. Hatta yaz döneminde neredeyse haftanın 3 günü düğünlere ev sahipliği yapıyorlar.

Pazar günü saat 12:30 civarı vardığımızda düğün sezonunda olduğumuz için çalışanların yorgun olduğunu ve 17:00 gibi kapatacaklarını ifade ettiler. Burada da yine şarap tadımı gerçekleştirdik. Rose ile başlayan tadımda Libra, Ambians, Cabernet Sauvignon ve Elegance şaraplarından tadabiliyorsunuz. Yanında yine lezzetli birkaç çeşit peynir geliyor. Hem onların yorgunluğunun vermiş olduğu his hem de sunum yapan kişinin henüz acemi olmasından ötürü, şarap üretimi ile ilgili bilgi verebilecek ve şaraplara dair detayları bize aktaracak kimseye rastlayamadık. Yine de ricamızı kırmayıp şarap mahzeninin kapılarını açtılar. Hasat dönemi yaklaştığı için de üretim tesisindeki bazı fıçıların boş olduğunu da aktardılar. Şarap tadımları içerisinde bizim için Elegance daha çok ön plana çıktı.

DSCF0537

Mekanın girişinde Trakya bağ rotasını gösteren haritaya ulaşabilirsiniz. İçeride şarapların sergilendiği bir alan yer almakla beraber bahçesinde hem şarap fıçılarından yapılan masaları hem de geniş bahçesiyle küçük bir grup olarak vakit geçirmek ve kutlama yapmak için ideal olduğunu düşünüyoruz.

Umurbey

Rotamız üzerinde yakın bir lokasyon olarak Umurbey’e de uğramayı istedik. Bildiğimiz kadarıyla, kendisi Sauvignon Blanc ile üne sahip. Pazar günü saat 12’de ilk durak noktası olarak kapısına kadar gitmemize rağmen kapalı olduğunu gördük. 3 kere zile bastık ama kimse kapıyı açmadı. Saat 15’e kadar ısrarla telefon etsek de ulaşamadık. En son telefon ile ulaştığımızda ise şarap tadımının yasak olduğunu vurguladılar. Bu nedenle, önceden arayarak telefonla teyit almanız ve yanıtlarına göre bağ rotanızı düzenlemenizi tavsiye ederiz. Aksi halde bizler gibi bağ kapısında ve telefonun başında sadece beklediğinizle kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s